Internet
Reddit ujawnia, kto jest fanem teorii spiskowych. Naukowcy zachwyceni

Kto by pomyślał, że Reddit, czyli jeden z popularnych serwisów gdzie przez użytkowników gromadzone są najciekawsze informacje z Internetu, może stać się bardzo ciekawym źródłem wiedzy dla naukowców i do ich wnikliwych badań.

A jednak! Naukowcy z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego postanowili wykorzystać to potężne źródło wiedzy na potrzeby swoich badań dotyczących teorii spiskowych i ludzi, którzy się nimi fascynują. Zebrali więc masę informacji z popularnego działu poświęconego teoriom spiskowym, czyli: R/conspiracy.

Bez problemu znaleźli tam wiadomości dotyczące niezidentyfikowanych obiektów latających, tajnych projektów rządu i armii oraz zamachu na World Trade Center. Naukowcy przeanalizowali też profile ludzi, którzy te informacje tam zamieszczają i komentują. Okazuje się, że są to całkiem normalni ludzie, którzy nie borykają się z żadnymi problemami psychicznymi.

Badacze podkreślają tutaj, że rzeczywistość Internetu również i w tym przypadku znajduje się daleko o realnego świata. W globalnej sieci pokutuje przekonanie, że fani teorii spiskowych to ludzie szaleni, wyalienowani, zabunkrowani w domu i cały czas obawiający się o swoje bezpieczeństwo. Ich zachowanie często zakrawa o psychozę. Tymczasem to jedna wielka bzdura.

Naukowcy wskazują, że fani teorii spiskowych często bacznie śledzą najnowsze wydarzenia ze świata oraz sprawy polityczne. To właśnie w tematach związanych z polityką pojawia się najwięcej teorii spiskowych. Co ciekawe, forma typu Reddit pomagają wielu ludziom w racjonalnym podejściu do takich tematów. Jest to zasługą możliwości wymiany informacji i poznania zdania w tej kwestii również wielu obcych ludzi.

Można nawet śmiało rzec, że Wykop czy Reddit pomagają walczyć z teoriami spiskowymi. Naukowcy sugerują, że badania pozwolą im lepiej zrozumieć interakcję pomiędzy Internautami, przepływ informacji w sieci, ich wpływ na sprawy społeczne i tworzenie fałszywej rzeczywistości.

Źródło: GeekWeek.pl/ANU/PLOS / Fot. Reddit/MaxPixel