Astronomia
Tak tajemniczo wygląda centrum naszej galaktyki. Zobaczcie piękne obrazy od ESO

ESO przygotowało niesamowity obraz centrum naszej galaktyki, dzięki któremu możecie zobaczyć, jak wygląda najbardziej dynamicznie zmieniające się miejsce w całej Drodze Mlecznej. Tam znajdują się dwie czarne dziury!

Przynajmniej tak twierdzą Amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles. Według najnowszych badań, w centrum Drogi Mlecznej, wokół gigantycznej czarnej dziury o nazwie Sagittarius A*, może wirować mniejszy obiekt. Na razie to tylko wstępne sugestie, ale astronomowie już zbierają dowody na potwierdzenie tej teorii.

Na obrazie opublikowanym przez NASA możecie zobaczyć przestrzeń, w której znajdują się te obiekty. Nasza piękna planeta znajduje się ok. 26 tysięcy lat świetlnych od tych obszarów. Obfitują one w masywne gwiazdy, intensywne strumienie wiatru i gazu gwiezdnego, rozgrzanego do milionów stopni, czy zaburzenia grawitacyjne spowodowane istnieniem tych czarnych dziur.

Astronomowie przy tworzeniu tego obrazu wykorzystali dane z Kosmicznego Teleskopu Chandra i Very Large Telescope. Na materiale filmowym możemy zobaczyć widok z jasnego i bardzo zwartego źródła radiowego w centrum Drogi Mlecznej, a mianowicie Sagittarius A*. Najbardziej charakterystycznymi obiektami tam występującymi są gwiazdy Wolfa-Rayeta, które są jednymi z najgorętszych obiektów we Wszechświecie. Co ciekawe, taka gwiazda jest odpowiedzialna za powstanie naszego Układu Słonecznego.

Źródło: GeekWeek.pl/ESO/ESA/NASA / Fot. ESO/NASA