Śpiochy uważajcie! Zbyt długi sen znacznie podnosi ryzyko zawału serca

Od zawsze powtarza się nam, jak bardzo nasz organizm potrzebuje odpowiedniej dawki snu, ale dotąd nikt nie wspominał, że za długie spanie może mieć tak samo negatywne skutki jak niedosypianie.

Nowe badanie chińskich naukowców sugeruje, że sypianie więcej niż dziewięć godzin na dobę albo/oraz długie drzemki w ciągu dnia mogą znacznie zwiększać ryzyko zawału. I choć naukowcy nie są w stanie wskazać jednego konkretnego związku między tymi dwoma sprawami, to ich praca dołącza do rosnącego zbioru innych, wskazujących na szkodliwe działanie nadmiernej ilości snu. Badanie obejmowało analizowanie danych z długoterminowego projektu o nazwie Dongfeng-Tongji, w którym wzięło udział ponad 30 tysięcy ochotników, mających w momencie rekrutacji 62 lata. 

Reklama

Od tego czasu minęło już jednak 10 kolejnych, więc badacze naprawdę mieli co analizować. Udało im się ustalić, że osoby regularnie śpiące zbyt dużo, są dużo bardziej narażone na zawał serca - wśród osób zażywających dziennie ok. 90 minut drzemki w ciągu dnia, ryzyko wzrastało o 25% w porównaniu do tych, których drzemki nie przekraczały 60 minut. Co więcej, podobnie działa spanie więcej niż 9 godzin każdej nocy, bo podnosi ryzyko o 23% - co ciekawe, nawet osoby śpiące regularnie zbyt mało, czyli mniej niż 7 godzin w nocy, nie są obarczone takim wskaźnikiem ryzyka. 

Najbardziej zabójcza jest jednak kombinacja długich drzemek i długiego snu w nocy, bo w takich przypadkach ryzyko zawału serca wzrastało o 85%! Co więcej, jest jeszcze jeden problem, a mianowicie wciąż nie znamy mechanizmu, który za to odpowiada, bo naukowcom udało się jedynie wskazać, że jest taki związek, więc jedyną metodą uniknięcia tych przykrych konsekwencji jest zaniechanie zgubnych nawyków. Jak twierdzi jeden z autorów badań, Xiaomin Zhang z Huazhong University of Science and Technology in Wuhan, nadmierny sen może prowadzić do pewnych negatywnych skutków zdrowotnych, ale warto też rozważyć opcję, że jest tylko symptomem innych niezdrowych nawyków, które mogą zwiększać ryzyko zawału:

- Potrzeba więcej badań, aby zrozumieć, w jaki sposób długie drzemki i spanie w nocy więcej niż 9 godzin wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zawału (optymalna długość nocnego snu to 7-8 godzin). Co prawda już teraz wiemy z poprzednich analiz, że u osób długo śpiących zachodzą niekorzystne zmiany w poziomach cholesterolu i zwiększa się obwód talii, a oba z tych czynników wpływają na ryzyko wystąpienia zawału. Co więcej, długie drzemki sugerować mogą ogólnie nieaktywny styl życia, który również związany jest ze zwiększony ryzykiem zawału. 

Źródło: GeekWeek.pl/

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy