Internet
Już nie tylko Play, ale też Plus niebawem uruchomi sieć 5G w Polsce

Polkomtel nie zamierza pozostać w tyle za konkurencją i właśnie ogłosił, że jeszcze w pierwszym kwartale 2020 roku udostępni komercyjną wersję sieci 5G dla mieszkańców aż 7 największych polskich miast.

Podobnie jak Play, Plus zamierza na dobry początek wykorzystać do tworzenia podwalin sieci 5G już istniejącą infrastrukturę sieci 4G/LTE. Jednak Polkomtel w tej kwestii góruje nad fioletowym operatorem, ponieważ jego sieć 4G/LTE, na częstotliwości 2600 MHz, obsługuje technologię Time Division Duplex, która pozwala na transmisję danych z wykorzystaniem jednego wspólnego fragmentu pasma do naprzemiennej transmisji.

Działanie TDD można porównać do ruchu na nowoczesnej autostradzie. Zamiast tłoczyć się w kolejkach na bramkach, w piątek wieczorem otwieramy 4 pasy autostrady np. z Łodzi do Gdańska, a w niedzielę 4 pasy w odwrotnym kierunku. Z kolei na zwykłej autostradzie, gdy w jednym kierunku jest korek to w drugą stronę ruch jest minimalny i nic nie da się z tym zrobić. Cyfrowy Polsat jako jedyny operator na polskim rynku używa technologii TDD, zarówno w LTE jak i w 5G – powiedziała Justyna Kulka, Członek Zarządu Polkomtel Sp. z o.o.

Plus zamierza uruchomić 5G na ok. 100 stacjach bazowych. Pierwsi w Polsce z dobrodziejstw płynących z sieci przyszłości skorzystają w ciągu najbliższych 3 miesięcy mieszkańcy Warszawy, Katowic, Gdańska, Łodzi, Poznania, Szczecina i Wrocławia.

Tymczasem Play ma uruchomić technologię 5G i przedstawić ofertę dla klientów już 7 stycznia, czyli już za kilka dni. Operator posiada w Trójmieście 100 stacji bazowych 4G/LTE. To bardzo dużo. Są one modyfikowane z myślą o 5G. Na początek w Gdyni sieć 5G będzie funkcjonować na częstotliwości 2100 MHz, czyli tej, na której obecnie funkcjonuje 4G/LTE. Po Gdyni nadejdzie czas na Gdańsk i Sopot.

Operator ma dysponować routerami Huawei 5G CPE Pro 2 z modemem 5G Balong 5000, a także oferować klientom smartfony obsługujące sieć 5G, takie jak: Huawei Mate 20 X 5G, Huawei Nova 6 5G i Honor V30. W tej chwili w zasięgu sieci 4G/LTE z częstotliwością 2100 MHZ znajduje się ok. 47 procent Polaków. Oznacza to, że właśnie tyle może niebawem łączyć się z siecią 5G, która będzie bazować na tych nadajnikach.

Oczywiście miejmy tutaj pełną świadomość, że początkowy rozwój 5G w naszym kraju, również technologia oferowana przez Play i Plusa, nie będzie oferowała pełnych prędkości dostępu do globalnej sieci 5G. Do tego potrzebne są specjalne nadajniki stworzone z myślą o sieci przyszłości i wyższe częstotliwości (3400-3800 MHz), które mają zostać wdrażane w Polsce w drugiej połowie 2020 roku.

Źródło: GeekWeek.pl/Plus/Play / Fot. MaxPixel