Styl życia
Toyota buduje pokazowe miasto przyszłości pod stokami wulkanu Fudżi

Chociaż szybki rozwój technologiczny Chin i Korei Południowej nieco przyćmił Japonię na arenie światowej, w rzeczywistości kraj ten wcale nie pozostaje w tyle, a najlepszym tego przykładem jest nowy projekt.

Woven City ma być miastem przyszłości z krwi i kości. Japończycy zamierzają zawrzeć w nim kwintesencję swoich osiągnięć technologicznych, które są imponujące. Nie zabranie też ekologicznego powiewu i pełnej symbiozy z Matką Naturą. Pomysłodawcą i wykonawcą projektu jest koncern Toyota i duńska firma architektoniczna o nazwie BIG. Władze inwestują ogromne pieniądze nie tylko w rozwój pojazdów przyszłości, ale chcą też stworzyć dla nich i ich właścicieli zupełnie nowe środowisko do lepszego życia.

Miasto przyszłości powstanie na obszarze o powierzchni 70 hektarów, które znajdują się blisko zboczy świętej góry Fudżi. To idealne miejsce na tego typu inwestycje, gdyż znajdują się one z dala od zgiełku centrum Tokio. Inżynierowie Toyoty stawiają na minimalizm i ekologię. W Woven City najnowsza technologia ma nie rzucać się w oczy. Ma być ona perfekcyjnie wkomponowana w nowoczesne, funkcjonalne i przyjazne ludziom otoczenie.

Przedstawiciele koncernu podkreślają, że miasto ma pełnić rolę pokazowego i stać się wzorem do naśladowania nie tylko dla innych rodzimych miast, ale również dla całego świata. W Woven City wszystkie praktyczne technologie mają być skomponowane i zaprezentowane w ten sposób, by można było je natychmiast przeszczepić do innych miejsc.

Mieszkańcy będą mogli liczyć na liczne ścieżki piesze i rowerowe, inteligentne przejścia dla przechodniów, e-śmietniki, roboty patrolujące ulice i monitorujące stan zdrowia, parki, a także miejsca relaksu i rozrywki. Nie zabraknie też wszelkiej maści sklepów, instytucji i obiektów edukacyjnych. Energia potrzebna do zasilenia latarni ulicznych i wszystkich obiektów będzie pochodziła ze źródeł odnawialnych, a mianowicie rozsianych po całym Woven City paneli solarnych.

Jako że Kraj Kwitnącej Wiśni stawia na wodorową przyszłość motoryzacji, również w Woven City powstanie cała sieć stacji wodorowych na potrzeby prywatnych i publicznych pojazdów. Mieszkańcy będą mogli też liczyć na mnóstwo zieleni i delektowanie się specjalnie oczyszczaną wodą, która dostarczy im wszelkich składników mineralnych.

W Woven City na dobry początek ma zamieszkać ok. 2000 ludzi. Miasto ma być gotowe już w 2021 roku. Jeśli takie rozwiązanie sprawdzi się, a wszystko na to wskazuje, to w przyszłości Japończycy zbudują więcej inteligentnych miast. Jest to bardzo ważne, gdyż nasza cywilizacja stoi już na tak wysokim poziomie zaawansowania technologicznego, że w końcu wypadałoby zrobić praktyczny użytek z tego cennego dorobku dla dobra ogółu.

Źródło: GeekWeek.pl/Toyota / Fot. Toyota