Militaria
Zobaczcie zdjęcia satelitarne amerykańskich baz po ataku rakietowym Iranu

Na Bliskim Wschodzie Nowy Rok rozpoczął się eskalacją konfliktu na linii USA-Iran. Po zabiciu przez drony CIA generała Sulejmaniego, armia Iranu przeprowadziła atak rakietowy na bazy amerykańskie w Iraku. Oto ich efekt.

Irańska armia uderzyła w dwie bazy położone w tzw. zielonej strefie. W globalnej sieci pojawiły się obrazy satelitarne wykonane przez firmę Planet Lab Inc, która posiada i rozbudowuje na ziemskiej orbicie swoją konstelację satelitów obserwacyjnych. Możemy na nich zobaczyć, jakie obiekty zostały zniszczone w amerykańskich bazach sił powietrznych.

Telewizja CNN poinformowała, że Iran w sumie wystrzelił kilkanaście rakiet, które zniszczyły hangary i magazyny z bronią. Na szczęście obyło się bez ofiar w ludziach. Prawdopodobnie irański rząd celowo wybrał takie cele, by nie zaostrzać konfliktu. Donald Trump zapowiedział, że jeśli Iran zaatakuje wojska USA w Iraku, to jego armia odpowie z całą stanowczością, niszcząc 52 kluczowe cele na terytorium całego kraju.

Na opublikowanych zdjęciach możecie zobaczyć obszar bazy Ain Al-Asad. Znajduje się ona ok. 180 kilometrów na północny-zachód od stolicy kraju, Bagdadu. Dzięki takim firmom jak Planet Lab Inc. i ich mikrosatelitom obserwacyjnym, użytkownicy sieci mogą niemal na żywo obserwować dowolne obszary naszej planety.

Źródło: GeekWeek.pl/CNN/Planet Lab Inc. / Fot. CNN/Planet Lab Inc.