Technologia
Spektakularne możliwości holograficznego ekranu 3D o rozdzielczości 8K (film)

Na targach CES 2020 w Las Vegas można zobaczyć wiele ciekawych urządzeń, które mają zrobić furorę na całym świecie. Oczywiście, uda się tylko garstce z nich, ale warto o nich wspomnieć, bo nigdy nie wiadomo, co z nich wyrośnie.

Jednym z takich bardzo ciekawie zapowiadających się wynalazków jest holograficzny telewizor o przekątnej 32 cali, który wyposażony został w matrycę 8K. Technologię zaprojektowała i zbudowała firma Looking Glass Factory. Od kilku lat jej inżynierowie intensywnie pracują nad technologią holograficzną i odnoszą w tym dość spore sukcesy, o czym możecie przekonać się na materiale filmowym opublikowanym w globalnej sieci.

Możemy zobaczyć tam wyświetlacz, na którym prezentowana jest animacja z astronautą w roli głównej. Znajduje się on na jakiejś stacji kosmicznej i próbuje biec w warunkach obniżonej grawitacji, więc wygląda to wszystko, jakby odbywało się w spowolnieniu. Innowacyjność tej technologii polega na tym, że gracz może wejść w interakcję z animacją czy grą za pośrednictwem specjalnego urządzenia, które pełni rolę latarki.

Wystarczy, że skierujemy ją w stronę ekranu, a na animacji lub grze będziemy mogli doświetlić scenę, jakbyśmy świecili specjalnym reflektorem. Na prezentacji wygląda to rewelacyjnie. Warto tutaj podkreślić, że latarką nie oświetlamy ekranu, tylko strumień światła interaktywnie przenosi się do samej wyświetlanej animacji.

Looking Glass Factory informuje, że cała technologia funkcjonuje na komputerze PC wyposażonym w kartą graficzną NVIDIA Geforce GTX 2080 Ti. Tymczasem kąt widzenia w przypadku tego 32-calowego ekranu wynosi ok. 50 stopni, więc dość mało, jak na mówienie o praktyczności takiego rozwiązania, ale najważniejsze, że coś w tym temacie się dzieje.

Pomysłodawcy projektu zapowiedzieli, że ich technologia trafi do sprzedaży już wiosną tego roku, ale nie ujawniono, jaka będzie jej cena i w jakich grach, filmach czy animacjach zostanie zastosowana.

Źródło: GeekWeek.pl/Looking Glass Factory / Fot. Looking Glass Factory