Gry
Playstation 5 zostanie zaprezentowane za 2 tygodnie. To będzie wielkie wydarzenie

Przynajmniej tak twierdzi David Jaffe, znany producent gier wideo, który od lat związany z marką PlayStation. Chociaż sama konsola ma trafić na sklepowe półki pod koniec roku, to jednak w pełnej krasie zobaczymy znacznie szybciej.

Jej wygląd raczej nie będzie zaskoczeniem, ponieważ do globalnej sieci wyciekły już zdjęcia Playstation 5 w wersji dla deweloperów oraz prototyp jej nowego pada. Eksperci uważają, że konsola będzie wyglądała bardzo podobnie. Tak czy inaczej, nie wygląd jej jest ważny, tylko środek, a ten ma skrywać potężne podzespoły, które mają podołać najnowszym i najbardziej wymagającym tytułom gier, które obecnie znacznie lepiej wyglądają na sprzęcie PC.

Cena konsoli nie jest jeszcze znana, ale eksperci uważają, że może to być w okolicach 499 dolarów. Dzięki konferencji na CES poznaliśmy za to logo nowego urządzenia, choć i tu obyło się bez większych niespodzianek. Sony zapewniło również, że PlayStation 5 będzie wspierać śledzenie promieni w czasie rzeczywistym, choć ostatnie plotki sugerowały, że ray tracing to dla tego sprzętu zbyt wiele. Możemy też liczyć na wsparcie dla dźwięku przestrzennego 3D Audio, napęd Ultra HD Blu Ray, który umożliwi odtwarzanie wideo 4K UHD w 60 klatkach na sekundę oraz wsteczną kompatybilność z grami z PlayStation 4.

Wcześniej Sony pochwaliło się zaś oficjalnymi informacjami na temat nowej wersji kontrolera DualShock, która doczeka się kilku usprawnień. Pierwszym z nich jest implementacja technologii haptycznej, która zastąpi wysłużone już „wstrząsy” i pozwoli na szerszy zakres informacji zwrotnych. System ten będzie w stanie stworzyć wrażenie różnych tekstur i terenów, pozwalając na wyczucie różnicy np. między porośniętym trawą polem a błotem.

Drugą nowością są adaptacyjne triggery połączone z L2 i R2, które umożliwiają programowanie oporu, dając deweloperom możliwość jego stopniowania w zależności od wykonywanej czynności. Sony nie omieszkało również pochwalić się najnowszymi wynikami sprzedaży, dzięki czemu wiemy, że od momentu premiery sprzedało ponad 5 milionów headsetów VR i 104 mln konsol PlayStation 4, co oznacza drugi wynik w historii konsol do gier, zaraz za PS2 i jego 158 mln urządzeń.

Źródło: GeekWeek.pl/David Jaffe/Twitter / Fot. LetsGoDigital