Roboty
Marsjański łazik Akademii Górniczo-Hutniczej triumfuje na zawodach w Indiach

Polscy studenci ponownie udowodnili, że należą do światowej czołówki - tym razem zespół AGH Space Systems zajął 1. miejsce w zawodach łazików marsjańskich, pokonując naprawdę utalentowaną konkurencję.

Warto tu podkreślić, że mówimy o naprawdę ważnych zawodach, bo Indian Rover Challenge, podobnie jak European Rover Challenge, University Rover Challenge, Canadian International Rover Challenge, Indian Rover Challenge i UK Rover Challenge, są częścią prestiżowej serii Rover Challenge Series organizowanej przez Mars Society. Ostatnia, trzecia już edycja zawodów, odbyła się w dniach 17-20 stycznia w Vellore Institute of Technology (VIT) Chennai i była dla polskich zawodników bardzo udana.

Do zawodów stanęło 20 teamów z całego świata, w tym 3 z naszego kraju, a jednemu z nich, konkretniej Space Systems z Akademii Górniczo-Hutniczej, udało się pokonać wszystkich konkurentów. Nie było to jednak łatwe zadanie, ale nasi zawodnicy byli do niego dobrze przygotowani, bo jak sami twierdzą, ich łazik marsjański o nazwie Kalman był udoskonalany przez nich przez blisko 4 lata. Co więcej, ma już za sobą kilka sukcesów, np. drugie miejsce w międzynarodowych zawodach European Rover Challenge czy IRC 2019.

Tym razem łazik musiał zaprezentować swoje możliwości w konkurencjach terenowych, czyli symulujących jego możliwe zadania podczas pobytu na Marsie czy Księżycu. Uczestnicy byli zaś oceniani w 4 kategoriach, tj. poszukiwanie i dostarczanie przedmiotów, obsługa manipulatora, nawigacja autonomiczna i analiza próbek gleby. Polski projekt poradził sobie ze wszystkim śpiewająco, pokazując swoje możliwości w zakresie samodzielnego poruszania po nieznanym terenie, testów pobranych próbek na miejscu ich pozyskania, przenoszenia wyposażenia, podłączania zasilania czy otwierania zamków.

Mówiąc krótko, polska myśl kosmiczna ma duże szanse zaistnieć w świecie, co nasi studenci regularnie udowadniają. Wystarczy tylko wspomnieć, że w czerwcu ubiegłego roku studenci Politechniki Świętokrzyskiej z zespołu Impuls pokonali 35 drużyn z całego świata w słynnym University Rover Challenge, a w październiku studenci Politechniki Wrocławskiej zajęli drugie miejsce w Mars Colony Prize Competition, czyli konkursie na budowę pierwszej kolonii na Czerwonej Planecie, gdzie doceniono ich projekt „Twardowsky”. Gratulujemy!

Źródło: GeekWeek.pl/AGH Space Systems/Fot. AGH Space Systems