Medycyna
Chińska firma opracowała test, który wykrywa koronawirus w zaledwie 8 minut!

Wspaniałe wiadomości dochodzą do nas z Chin. Jedna z tamtejszych firm biotechnologicznych stworzyła zestaw do bardzo szybkiego testu nukleinowego koronawirusa SARS-CoV-2, w zaledwie 10 dni od wybuchu epidemii w Wuhan.

Według przedstawicieli firmy, test cechuje się bardzo wysoką skutecznością w wykrywaniu nowego, nieznanego dotąd wirusa, który pustoszy Chiny. Test zajmuje od 8 do 15 minut. Pierwszy zestaw kilku tysięcy testów został już przekazany władzom miasta Wuhan.

Firma z miasta Wuxi obecnie produkuje ok. 4 tysiące testów dziennie, ale trwają intensywnie prace nad zwiększeniem produkcji do nawet 10 tysięcy sztuk dziennie. Korporacja współpracuje w swoich badaniach na wirusem z Narodowym Instytutem Kontroli i Zapobiegania Chorobom Wirusowym. Na bieżąco przekazywane są tam próbki wirusa pobrane od pacjentów, dzięki czemu biotechnolodzy mają szerokie pole działania.

Zestawy testów do wykrycia wirusa SARS-CoV-2 powstały też z pomocą technologii inżynierii genetycznej, superkomputerów i sztucznej inteligencji. Władze lokalnych szpitali nie ukrywają radości z powstanie takiego testu. Pozwoli on im szybciej wykrywać wirus u osób, które zgłaszają się do placówek medycznych i segregować ich na zainfekowanych SARS-CoV-2 oraz tych, którzy cierpią na inne choroby.

Eksperci oceniają, że pierwszy skuteczny lek na wirus z Wuhan może pojawić się za ok. 2 miesiące. Oficjalne dane wskazują, że obecnie mamy już 304 ofiary „choroby x”, 370 osób w stanie krytycznym, 14 tysięcy zakażonych i 18 tysięcy podejrzeń zarażenia. Ekonomiści wyliczają, że epidemia w Chinach może kosztować ten kraj nawet 60 miliardów dolarów, czyli ok. 2 procent PKB.

Źródło: GeekWeek.pl/RT/Xinhua / Fort. MaxPixel