Motoryzacja
Czas na autonomiczną rewolucję w rolnictwie. Oto traktor przyszłości

Pojazdy elektryczne i autonomiczne podbijają niemal każdą gałąź przemysłu, nadszedł więc najwyższy czas również na najważniejsze, czyli rolnictwo. Japoński producent ciężkiego sprzętu ma już na to swoją futurystyczną wizję.

X Tractor jest w pełni autonomiczny i dysponuje ekologicznym, elektrycznym napędem. Właśnie tak powinno wyglądać nowoczesne rolnictwo, które skierowane jest na ekologię. Ciągnik przyszłości został zaprojektowany z okazji 130. rocznicy powstania tej japońskiej firmy. Na jego pokładzie znalazły się najbardziej zaawansowane technologie, jakimi dysponuje obecnie ludzkość.

Rolnik może nadzorować maszynę bezpośrednio z domu, za pośrednictwem np. smartfona czy tabletu. Specjalna dedykowana aplikacja pozwala na bieżąco monitorować wszystkie najważniejsze parametry pracy ciągnika, a także organizować jego pracę w polu. Jego konstruktorzy podkreślają, że X Tractor jest przeznaczony dla rolników, którzy chcą prowadzić ekologiczne uprawy na większą skalę i zależy im na jeszcze wyższej jakości uprawianych przez siebie warzyw.

Japoński traktor przyszłości prezentuje się iście futurystycznie. Autonomiczna maszyna nie posiada kabiny, ale wyposażono ją w specjalny napęd, który gwarantuje pracę nawet w najcięższych warunkach. Pojazd można sparować z innymi używanymi w gospodarstwie i stworzyć rolniczy ekosystem. Inżynierowie Kuboty wskazują, że X Tractor może rozwiązać problemy w rozwoju rolnictwa i ograniczyć skutki głodu na świecie.

Inteligentny pojazd wyposażony został w technologie sztucznej inteligencji. Może ona wykonywać praktycznie wszystkie czynności na polu. Oznacza to, że potrzeba do jej obsługi wykwalifikowanej osoby, w tym przypadku rolnika. Maszyna sama mapuje dany obszar, a następnie można jej zlecić zadania, które wykona z należytą starannością. Systemy uczenia maszynowego bazują na cennej wiedzy tysięcy japońskich rolników.

Źródło: GeekWeek.pl/Kubota / Fot. Kubota