Astronomia
Pierwszy lot suborbitalnej rakiety o nazwie Perun od polskiej firmy SpaceForest (film)

Polska firma z siedzibą w Gdyni rozwija się w bardzo szybkim tempie. Chce podbić nie tylko prywatny sektor przemysłu kosmicznego, ale również ma ciekawe projekty przeznaczone na potrzeby polskiej armii.

W pełni udany start pełnowymiarowego demonstratora rakiety Perun odbył się z poligonu w Drawsku Pomorskim. Pierwszym "payloadem" wysłanym na Perunie została Słomka Ptysiowa Produkty Cukiernicze BRZEŚĆ. Poddana przeciążeniu 4g, po przekroczeniu Macha, uzyskała tym samym tytuł Pierwszej Naddźwiękowej Słomki Ptysiowej!

Rakieta ma 11,5 metra długości, średnicę 45 centymetrów, waży na sucho 325 kilogramów, a wypełniona paliwem 925 kilogramów. Perun będzie w stanie wynieść na niską orbitę do 150 kilometrów do 75 kilogramów ładunku, a jej napęd hybrydowy ma działać do 40 sekund. Inżynierowie zdradzili, że manewrowanie rakietą ma być możliwe dzięki systemowi używającego „zimnego gazu” bez reakcji spalania.

Demonstrator rakiety Perun napędzany jest hybrydowym silnikiem rakietowym o nazwie SF200. Pozwolił on jej podczas testów osiągnąć pułap 9750 metrów i prędkość 1Ma. Inżynierowie z firmy SpaceForest przetestowali też samą wyrzutnię oraz pełną procedurę startu, kontrolowania rakiety w locie, jej aerodynamiki podczas lotu naddźwiękowego i wymiany danych w trybie rzeczywistym za pomocą autonomicznego systemu śledzenia obiektów.

Firma na co dzień prosperująca w Gdyni buduje swoje rakiety suborbitalne w technologii SIR (Suborbital Inexpensive Rocket). Projekt w 80 procentach finansowany jest z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Ma on na celu budowę suborbitalnej rakiety, która będzie zdolna do wynoszenia lekkich instalacji kosmicznych na wysokość ok. 100 kilometrów ponad powierzchnię naszej planety.

Polski rząd ma bardzo ambitne plany związane z rozwojem krajowych technologii rakietowych. Wspólnie z prywatnymi firmami zamierza zbudować na wybrzeżu Morza Bałtyckiego pierwszy port kosmiczny, z którego będą startowały rakiety z misjami na niską orbitę okołoziemską. We wrześniu 2019 roku Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa przeprowadził w pełni udany start i lot swojej rakiety o nazwie ILR-33 BURSZTYN z Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce. Jest to pierwsze tego typu wydarzenie w naszym kraju od czasu programu budowy i testów rakiet o nazwie Meteor, czyli od lat 70. ubiegłego wieku.

Źródło: GeekWeek.pl/Twitter/Facebook/SpaceForest / Fot. SpaceForest