Motoryzacja
Tak wyglądał pierwszy w Polsce przejazd autonomicznego tramwaju od NEWAGu

Autonomiczne pojazdy podbiją również i nasz kraj. Niebawem odbędą się testy takiej technologii w przypadku samochodów i ciężarówek, a już teraz możecie cieszyć oczy pierwszym autonomicznym tramwajem.

To wielkie wydarzenie niewątpliwie przetarło szlak do powstania nowej autonomicznej komunikacji miejskiej w polskich miastach. Do tej pory mogliśmy takie ciekawostki widzieć tylko za granicą. Pierwszy przejazd autonomicznego tramwaju odbył się w Krakowie i odpowiada za niego polska firma NEWAG. 126N "Nevelo" pokonał trasę po miejskim torowisku z przystanku pod Muzeum Narodowego do Cichego Kącika.

Tramwaj był w pełni nadzorowany przez technologię sztucznej inteligencji. Jej rolą było nie tylko kierowanie pojazdem, ale również nadzorowanie systemu zamykania drzwi, ostrzegawczych sygnałów dźwiękowych i prędkości tramwaju. Przejazd zakończył się pełnym sukcesem. Pomysłodawcą całego projektu jest dr inż. Maciej Michnej z Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej. Tymczasem jego realizacją zajęły się NEWAG S.A, Instytut Pojazdów Szynowych Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej, CYBID sp. z o.o., MEDCOM sp. z o.o. oraz MPK w Krakowie.

Władze Krakowa zapowiadają, że na jednym teście się na pewno nie skończy. Niebawem ruszą bardziej zakrojone na szeroką skalę eksperymenty w roli głównej z autonomicznymi tramwajami. Będą one dotyczyły pokonywania przeszkód i podróży z większymi prędkościami. MPK jest też bardzo zainteresowane samojeżdżącymi autobusami. Skoro są one już ekologiczne, to czemu nie mogłyby być również autonomiczne. Takie rozwiązania testowane są w wielu największych miastach świata i świetnie się tam sprawują.

Źródło: GeekWeek.pl/NEWAG / Fot. Kraków.pl/NEWAG