Astronomia
Mieszkańcy kosmicznego domu będą mieli szybszy dostęp do globalnej sieci

Astronauci przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej już niebawem będą mogli się cieszyć szybszym internetem, oczywiście pod warunkiem, że implementacja urządzenia, które właśnie do nich dotarło, pójdzie zgodnie z planem.

Zaprojektowane w Wielkiej Brytanii urządzenie o nazwie Columbus Ka-band Terminal (COLKa), czyli po prostu antena komunikacyjna, która zapewnić ma na ISS prędkości internetu podobne do tych, z jakich korzystamy u siebie w domach, właśnie dotarło na miejsce na pokładzie statku dostawczego Cygnus. To pierwszy przemysłowy wkład Brytyjczyków w Międzynarodową Stację Kosmiczną, od momentu kiedy ta gości astronautów i zagwarantować ma na miejscu szybsze możliwości komunikacyjne, niezależne od systemu NASA.

Kontrakt na to zlecenie, zarówno projektowanie, jak i budowanie, otrzymała firma MDA Space and Robotics Limited, międzynarodowy koncern zajmujący się łącznością i informacją. Jak twierdzi jej dyrektor, David Kenyon: Program COLKa umieścił MDA na szycie listy wiodących dostawców wysokiej jakości kosmicznego wyposażenia, pozwalając na dalszy rozwój i stworzenie nowych stanowisk pracy, zarówno w sektorze komunikacyjnym, jak sensorów kosmicznych. 

Warto jednak zaznaczyć, że choć urządzenie dotarło już na miejsce, to nie od razu zostanie zainstalowane - montaż przewidziany jest jednak na ten rok, na zewnątrz modułu Columbus, który pełni funkcję laboratorium stacji. Astronauci będą musieli więc wybrać się na kosmiczny spacer, żeby zamontować antenę na powierzchni modułu i podpiąć do niej wszystkie przewody, zanim ta będzie mogła zostać włączona. Kiedy jednak tak się stanie, szybka komunikacja radiowa pozwoli na przesyłanie danych naukowych do stacji w Europie i na całym świecie, które chcą szybciej mieć wgląd w wyniki swoich badań. 

Co jednak ciekawe, urządzenie będzie wysyłać dane z ISS, znajdującego się jakieś 250 km nad powierzchnią Ziemi, nawet dalej w kosmos, gdzie sygnał będzie przechwytywany przez europejskie satelity na wysokości blisko 14 tysięcy kilometrów! ColKa zapewnić ma prędkości rzędu 50 mbps, pozwalając astronautom i badaczom cieszyć się „domowymi” warunkami w tym zakresie. Jak komentuje szef Brytyjskiej Agencji Kosmicznej, współpraca z Europejską Agencją Kosmiczną będzie kontynuowana, a wiedza i doświadczenie z projektu COLKa zostaną wykorzystane do stworzenia kolejnych ulepszeń komunikacyjnych dla tej i pozostałych misji kosmicznych. 

Źródło: GeekWeek.pl/talktalk / Fot. ESA/NASA