Mobile
Qualcomm zapowiada Snapdragon X60, swój najnowszy 5 nm modem 5G

Amerykańskie przedsiębiorstwo specjalizujące się w komunikacji bezprzewodowej postanowiło podkreślić swoją dominację w segmencie łączności i zaprezentowało nowy modem 5G wyprodukowany w 5 nm procesie technologicznym.

Na rynku mamy już Snapdragona X50 i Snapdragona X55, ale Qualcomm uznało najwyraźniej, że przyszła pora na kolejną nowość i zaprezentowało Snapdragona X60. To pierwszy na świecie modem 5G produkowany w 5 nm procesie technologicznym, co skutkuje nie tylko zwiększoną efektywnością energetyczną, ale i mniejszym rozmiarem, co oznacza łatwiejszą implementację w smartfonach, a jak wiemy miejsce jest w tych urządzeniach na wagę złota. Modem, podobnie jak starsi bracia, oferuje wsparcie zarówno dla sieci TDD, jak i FDD, czyli mówimy o prawdziwie globalnym 5G.

Co więcej, jak podkreśla producent, Snapdragon X60 jest pierwszym na świecie modemem obsługującym agregację spektrum we wszystkich kluczowych pasmach i kombinacjach 5G, w tym mmWave i sub-6 przy użyciu FDD i TDD. Pozwala to osiągnąć wyższe maksymalne prędkości danych oraz poprawić obsługę całej sieci, zwiększając obszar łącznego zasięgu i pojemność sieci. W tym konkretnym przypadku mowa o prędkościach rzędu 7,5 Gb/s dla pobierania i 3 Gb/s dla wysyłania, choć oczywiście są to maksymalne wartości i w realnych scenariuszach należy oczekiwać niższych, szczególnie kiedy z sieci 5G zacznie korzystać więcej użytkowników. 

Nie zabrakło tu również innych nowości, jak choćby Dynamic Spectrum Sharing (DSS), które pozwala operatorom na zmianę przeznaczenia pasm LTE dla uzyskania wyższych prędkości sieci i przyspieszenie rozlokowania 5G czy Voice over New Radio (VoNR) zapewniające samodzielną usługę głosową przez 5G. Qualcomm poinformowało przy okazji, że partnerzy firmy mogą liczyć na próbki nowego modemu jeszcze w tym kwartale, ale nie oznacza to wcale szybkiej implementacji tego rozwiązania, bo zdaniem producenta pierwszych smartfonów wyposażonych w X60 należy oczekiwać dopiero na początku przyszłego roku.

Źródło: GeekWeek.pl/Qualcomm