Ekotechnologia
Oto kolejny bezpieczny osiedlowy reaktor jądrowy, który zasili 1000 domów

Reaktory jądrowe nowej generacji ostatnimi czasy cieszą się coraz większą popularnością, a to ze względu na nowe technologie, które pozwalają uczynić z nich w pełni bezpieczne źródła energii dla tysięcy ludzi.

Coraz częściej informujemy Was o wielu projektach budowy kompaktowych reaktorów jądrowych, które mogą pojawić się na osiedlach i w pełni bezpieczny sposób produkować, a następnie dostarczać tanią oraz ekologiczną energię elektryczną bezpośrednio do domów. Teraz do przyszłości rozwoju energetyki jądrowej na mniejszą skalę dołączyła firma Oklo. Zamierza ona zainstalować w amerykańskim stanie Idaho eksperymentalny reaktor jądrowy, pierwszy tego rodzaju nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale i na całym świecie.

Nowy reaktor na HALEU produkuje energię elektryczną za pomocą paliwa pozyskanego z odpadów nuklearnych, co czyni go iście ekologicznym. Takie urządzenia mogą je ograniczyć na całym świecie i wykorzystać do produkcji ekologicznej energii. Ma to być pierwsze takie urządzenie na świecie.

Wysokowartościowy, nisko wzbogacony uran (HALEU) to paliwo jądrowe wzbogacone w większym stopniu (od 5% do 20%) w izotop rozszczepialny U-235. Dla porównania, obecna flota światowych reaktorów wodnych (LWR) zazwyczaj wykorzystuje paliwo wzbogacone w mniej niż 5% U-235. Jak zauważają eksperci, HALEU obiecuje zapewnić większą moc na objętość niż konwencjonalne reaktory, a jej wydajność pozwala na mniejsze rozmiary instalacji.

Oklo podaje, że jedna z najmniejszych elektrowni jądrowych, jakie powstały w historii, dysponuje mocą 1,5 MW, co oznacza, że może zasilać w energię elektryczną ok. 1000 domów. Ale to nie wszystko, w pełni bezpieczny i bezobsługowy sposób może działać prawie przez 20 lat.

Wiele firm widzi potencjał w takich kompaktowych urządzeniach. Analitycy uważają, że najnowsze technologie nuklearne pozwalają już na decentralizację produkcji energii elektrycznej. Osiedlowe reaktory jądrowe mogłyby rozwiązać problemy ze swobodnym dostępie do energii w najróżniejszych częściach świata, gdzie nie ma rozbudowanej infrastruktury energetycznej, i obniżyć jej cenę.

Takie technologie mogą też być dobrym uzupełnieniem pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych i pomóc w rezygnacji z wykorzystania paliw kopalnych. Mogą też być użyteczne do czasu powstania pierwszych praktycznych reaktorów fuzji jądrowej, które mają pojawić się za ok. 5 lat.

Źródło: GeekWeek.pl/Oklo / Fot. Oklo