Motoryzacja
Elektryczny ID.R rozgromił na torze supersamochód McLaren 720s (film)

Inżynierowie Volkswagena oświadczyli, że swoim najnowszym wyścigowym elektrykiem o nazwie I.D. R chcą pokazać całemu światu motoryzacji, że przyszłość sportów motorowych będzie należała do takich pojazdów.

Tak jak zapowiedzili, tak i zrobili. Ich elektryczny potwór poprawia historyczne rekordy i ustanawia nowe na najsłynniejszych torach wyścigowych świata. Volkswagen ID.R rozgramia też najnowsze hipersamochody za grube miliony dolarów. Celem inżynierów jest pojawienie się na wszystkich torach i ustanowienie tam nowych rekordów.

Tymczasem ludzie z Top Gear postanowili sprawdzić, jak sportowy elektryk z Niemiec poradzi sobie z McLarenem 720s na jednym z torów w Stanach Zjednoczonych. Volkswagen ID.R na pierwszej prostej zostawił daleko z tyłu McLarena, jakby był zwykłym samochodem. Zapowiedź całego wyścigu możecie zobaczyć na opublikowanym filmie.

Elektryk z Niemiec dysponuje trzema silnikami o łącznej mocy 680 KM. Pojazd pozwala osiągnąć setkę w zaledwie 2.25s i rozpędzić się do ponad 300 km/h. Inżynierowie z Volkswagena nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. Sukcesywnie będą udoskonalać pojazd, by mógł on stawać w szranki z coraz to nowymi hipersamochodami, również elektrycznymi.

Świat wyścigów pierwszy raz usłyszał o elektrycznym ID.R w 2018 roku po historycznym i rekordowym przejeździe elektrycznego Volkswagena na słynnym Pikes Peak w USA, gdzie wykręcił czas na poziomie 7 minut i 57 sekund (7:57,148). Dotychczasowy rekord został ustanowiony w 2013 roku przez Sebastiana Loeba w Peugeocie 208 T16 PikesPeak i wynosił 8 minut i 13 sekund. Te 15 sekund to całe wieki w takim sporcie.

W 2018 roku I.D. R ustanowił też nowy rekord na słynnym Nordschleife oraz Goodwood Festival of Speed. Bolid pokonał niespełna 2-kilometrowy odcinek angielskiego toru w zaledwie 43.86s. Tym samym pobił poprzedni rekord ustanowiony przez pojazd elektryczny Nio EP9 supercar w 2013 roku o 3.48s. Niestety, wówczas nie dał rady pobić tego, wykręconego przez Nicka Heidfelda w bolidzie Formuły 1 (McLarena MP4) z 1999 roku, który wynosi 41.60s.

Ale Volkswagen zapowiedział wtedy, że w 2019 roku zmieni ten stan rzeczy i swojej obietnicy dotrzymał. ID. R jako pierwszy w historii Goodwood Festival of Speed przełamał barierę 40 sekund (39.9s), tym samym ostatecznie zmiótł z powierzchni Ziemi ustanowiony 20 lat temu rekord Nicka Heidfelda w McLarenie MP4.

Źródło: GeekWeek.pl/TopGear/Volkswagen / Fot. TopGear/Volkswagen