Internet
Epidemia koronawirusa już wstrzymuje rozwój sieci przyszłości 5G w Azji i Europie

Technologia 5G ma za zadanie przyspieszyć rozwój naszej cywilizacji poprzez umożliwienie wymiany o wiele większej ilości danych pomiędzy wszelkiej maści urządzeniami. Niestety, koronawirus mocno w tym przeszkadza.

Władze Chin podały, że przez epidemię wstrzymano aż sześć strategicznych przetargów, które dotyczą budowy infrastruktury sieci piątej generacji na terytorium kraju. Kwarantanną zostały objęte obszary, w których znajdują się kluczowe zakłady oraz siedziby dwóch czołowych producentów światłowodów i komponentów do budowy sieci 5G.

Problemy nie dotyczą tylko samych Chin. Jako że wiele komponentów do budowy sieci nowej generacji produkuje się tam i eksportuje na cały świat, również opóźnienia powinny pojawić się w Europie. Budowa sieci 5G jest ważna również dla samej epidemii SARS-CoV-2. Technologia ta pozwala tworzyć centra informacyjne i bardzo szybko wymieniać cenne informacje o sytuacji oraz planach działań.

Co ważne, sieć 5G umożliwia szybką łączność i komunikację inteligentnych urządzeń. Sprzęt mobilny, roboty, drony i wszelkiej maści gadżety mogą pomóc organizacjom rządowym i służbom w skuteczniejszym kontrolowaniu ludności oraz udzielaniu im pomocy. Rząd chciał też wykorzystać nowe zdobycze technologii do późniejszego uporania się z problemami ekonomicznymi, które zapewni koronawirus.

Jeśli problemy Chin dalej będą się pogłębiały, a w Europie wirus zacznie szerzyć się na taką skalę jak w Azji, to możemy spodziewać się podobnej sytuacji. Analitycy świata telekomunikacji nie kryją, że rozwój gospodarczy wielu krajów zaliczy zadyszkę, a to będzie oznaczało z kolei powstanie problemów społecznych.

Źródło: GeekWeek.pl/DevelopingTelecoms / Fot. Pixabay