Technologia
Interfejs mózg-komputer pozwala sztucznym i biologicznym neuronom komunikować się przez… internet

Chociaż wielcy pionierzy, jak choćby Elon Musk, o dawna zapewniają, że komunikacja mózg biologiczny-komputer stanie się niedługo rzeczywistością, to dla większości z nas brzmi to jak kompletne science-fiction.

Tymczasem naukowcy z Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Niemiec i Włoch postanowili nam udowodnić, że jest inaczej. W najnowszym eksperymencie udało im się bowiem odpalić działającą sieć neuronową, która pozwoliła biologicznym i sztucznym (silikonowym) komórkom mózgowym komunikować się między sobą przez internet. Obecnie projekt ten jest na bardzo wczesnym etapie i obejmował wyhodowanie w laboratorium neuronów szczura, a następnie wykorzystanie ich do wysyłania sygnałów do nanoelektrycznych synaps, zwanych memrystorami, zbudowanymi przez University of Southampton. 

Badacze pracują już nad kolejnym etapem badań, korzystając z funduszy Unii Europejskiej, w którym chcą zaprezentować swoje rozwiązanie na żywych zwierzętach, ale na to przyjdzie nam jeszcze poczekać. Wracając jednak do tych laboratoryjnych, sygnały wysyłane przez neurony szczura były odbierane przez sztuczne neurony zlokalizowane w Zurychu, a udało się też dokonać odwróconej komunikacji. W rezultacie była to prosta demonstracja faktu, że sztuczne i biologiczne neurony mogą się ze sobą komunikować w obu kierunkach w czasie rzeczywistym, tu wystarczyło połączenie internetowe. Jak twierdzi Stefano Vassanelli, profesor Uniwersytetu Padewskiego:

 - To pierwszy raz w historii, kiedy udało się zademonstrować, że sztuczne neurony umieszczone na układzie mogą być połączone z mózgowymi neuronami i komunikować się między sobą za pomocą konkretnego języka. Sztuczne i naturalne neurony były połączone przez nano-memrystory, emulujące podstawowe funkcje prawdziwych synaps, naturalnych połączeń między neuronami, które odpowiadają za przekazywanie sygnału między neuronami, czyli większość zachodzących w mózgu procesów. 

W efekcie tworzy się tu wizja swoistego mózgu hybrydowego, który najłatwiej byłoby uzyskać poprzez implant mózgowy, który pozwoliły sieciom neuronowym mózgu i sieciom sztucznej inteligencji wzajemnie się rozumieć. Jest jeszcze jednak inne zastosowanie, bliższe medycynie, o którym naukowcy: - W opcji długoterminowej, mamy pomysł wykorzystania sztucznych sieci neuronowych do przywrócenia funkcjonowania w rejonach mózgu dotkniętych chorobami, jak epilepsja czy Parkinson. Kiedy wszczepi się implanty, sztuczne neurony zaczną działać jako swoiste neuroprotezy, stymulujące powrót biologicznych do formy oraz ratując te jeszcze działające. 

Źródło: GeekWeek.pl/Digitaltrends / Fot. Pexels