Astronomia
NASA opublikowała największą w historii 360-stopniową panoramę powierzchni Marsa

Żyjemy sobie na pięknej i życiodajnej planecie, tymczasem należący do NASA łazik o nazwie Curiosity od 7 lat eksploruje jałową i ekstremalnie zimną powierzchnię Czerwonej Planety, a to wszystko dla dobra nauki.

Największy robot, jaki dotychczas wylądował na Marsie, jest naszym okiem na ten wciąż pełen tajemnic odległy świat. Chociaż jest to rozległa pustynia smagana burzami pyłowymi, z kamer łazika rozpościerają się tam przepiękne widoki, które uświadamiają nam, jak niesamowicie różnorodne mogą być inne planety.

Każde zdjęcie jest dla nas na wagę złota. Dzięki nim astronomowie mogą lepiej przygotować się do dalszych badań eksploracyjnych. Celem jest jak najlepsze przygotowanie się do pierwszej misji załogowej, a następnie do budowy tam kolonii, dzięki której będziemy mogli powoli zmieniać ten jałowy glob w drugą Ziemię.

Największa panorama w historii eksploracji Marsa została wykonana przez łazik Curiosity w listopadzie 2019 roku, ale dopiero teraz astronomom udało się zebrać wszystkie dane, by w końcu móc aż 1000 obrazów połączyć w jedną spektakularną panoramę Czerwonej Planety w miejscu prowadzonych badań, czyli na obszarze zwanym Glen Torridon, leżącym u podnóży Mount Sharp.

NASA informuje, że 360-stopniowa panorama dysponuje niesamowitą rozdzielczością aż 1,8 miliarda pikseli i została wykonana za pomocą zainstalowanych na łaziku kamer Mastcam i Navcams. To niesamowite dokonanie, bo musimy pamiętać, że obrazy zostały wykonane setki milionów kilometrów od naszej planety. Patrzcie i cieszcie oczy pięknem tej planety.

Źródło: GeekWeek.pl/NASA / Fot. NASA