Motoryzacja
Producent samochodów Volvo zbuduje na orbicie własną konstelację satelitów

Przemysł kosmiczny rozwija się w szybkim tempie. Jest to zasługą miniaturyzacji kosmicznych urządzeń, które oferują teraz niesamowite możliwości najróżniejszym firmom i ich zaawansowanych produktom.

Wynoszenie mikrosatelitów na orbitę z roku na rok jest coraz tańsze. Jest to po części zasługą coraz to większej konkurencji i technologii recyklingu rakiet. Ten fakt przyciąga firmy, które mogą wykorzystać najnowsze zdobycze techniki do tworzenia nowych urządzeń na potrzeby badań naszej planety lub zapewnienia nam nowego wymiaru bezpieczeństwa.

Niesamowicie ambitne plany ma np. koncern Zhejiang Geely Holding Group, który jest m.in. producentem znanych na całym świecie pojazdów Volvo. Jej przedstawiciele chcą zbudować własną konstelację mikrosatelitów do zarządzania flotami autonomicznych pojazdów.

Jako że przyszłość transportu to w pełni autonomiczne samochody i ciężarówki, to już teraz trzeba poważnie myśleć o sposobie na ich precyzyjne zarządzanie. Wydaje się, że konstelacja satelitów będzie najlepszym rozwiązaniem. Koncern planuje wydać 326 milionów dolarów na budowę fabryki satelitów w swoim macierzystym mieście Tajczou na wschodzie Chin.

Docelowo każdego roku w fabryce ma powstawać aż 500 egzemplarzy satelitów, które będą zarządzać flotą pojazdów autonomicznych nie tylko poruszających się po terenie Państwa Środka, ale również całej Azji, Europy, Australii i obu Ameryk. Na początek na orbicie ma znaleźć się 4000 mikrosatelitów, a następnie konstelacja będzie sukcesywnie powiększana.

Co ciekawe, w dalszej perspektywie koncern Zhejiang Geely Holding Group planuje również nadzorowanie z orbity latających taksówek, superszybkich pociągów, robotów i naddźwiękowych samolotów. System ma oferować precyzję nadzoru floty z dokładnością do nawet 1 centymetra. Stworzenie w Chinach podwalin pod prawdziwy inteligentny transport na miarę XXI wieku to jeden ze strategicznych programów tamtejszego rządu.

Źródło: GeekWeek.pl/Zhejiang Geely Holding Group/Reuters / Fot. Zhejiang Geely Holding Group