Medycyna
Drukarki 3D pomagają walczyć w szpitalach o życie chorych na CoVID-19

SARS-CoV-2 rozprzestrzenia się w szybkim tempie po całym świecie. Najróżniejsze firmy technologiczne weszły do akcji ze swoimi wynalazkami, które już teraz pomagają na prawdę skutecznie walczyć z pandemią.

Obecnie we Włoszech odnotowuje się największy w Europie i jeden z największych na świecie wzrostów zachorowań na koronawirus. Teraz jest to już 28 tysięcy zainfekowanych i 2160 ofiar. Placówki medyczne w całym kraju są przeciążone i brakuje potrzebnego sprzętu, który ma za zadanie ratować życie.

Jest jednak pozytywny akcent. Tamtejsze firmy specjalizujące się w technologiach druku 3D postanowiły wykorzystać swoje możliwości w pomocy szpitalom. Wiele z nich za darmo drukuje w masowych ilościach jednorazowe elementy niezbędne do normalnego funkcjonowania np. respiratorów. To właśnie te maszyny odgrywają kluczową rolę w ratowaniu życia chorującym na CoVID-19.

W wielu szpitalach brakuje praktycznie wszystkiego. Jako że za pomocą drukarek 3D można wydrukować niemal wszystko, to placówki medyczne wspomagają się w ten sposób, zanim dotrze do nich oryginalny sprzęt.

W azjatyckich szpitalach pojawiły się nawet roboty, które obserwowały pacjentów i trudniły się przekazywaniem informacji o ich zdrowiu lekarzom. Do akcji walki z koronawirusem włączono też autonomiczne latające taksówki i drony. Te szybko i sprawnie transportowały próbki do analizy oraz sprzęt medyczny.

Eksperci ze świata najnowszej technologii uważają, że pomimo tragicznych skutków pandemii SARS-CoV-2 dla całej naszej cywilizacji, przyspieszy ona rozwój technologii, dzięki czemu jako ludzkość staniemy się znacznie silniejsi i będziemy sprawniej sobie radzili przy okazji pojawienia się zupełnie nowych zagrożeń.

Źródło: GeekWeek.pl/Cristian Fracassi/Facebook / Fot. Cristian Fracassi/HP