Przyroda
Rosjanie ożywili zamrożone nicienie liczące sobie ponad 30 tysięcy lat

Niedawno ożywiono niesporczaki, które były zamrożone przez 30 lat, a teraz Rosjanie informują o wskrzeszeniu nicieni, które liczą sobie 30 tysięcy lat. To niesamowite dokonanie w historii badań przyrodniczych.

Dwa nicienie mają po 30 i 42 tysiące lat. Pierwszy odkryto w próbce gleby pobranej z wiewiórczej nory, położonej 100 metrów pod ziemią. Drugi znajdował się w próbce lodu wykopanej z ziemi, z głębokości 3,5 metra, leżącej na syberyjskich obszarach wiecznej zmarzliny.

Próbki przez jakiś czas przechowywano w chłodniach laboratoryjnych w temperaturze minus 20 stopni Celsjusza. Rosjanie postanowili przeprowadzić eksperymenty na tych stworzeniach. Podgrzali więc obie próbki z nicieniami do temperatury plus 20 stopni Celsjusza i dodali pożywkę.

Po kilku tygodniach, nicienie zaczęły wykazywać oznaki życia, zaczęły poruszać się i zjadły cały pokarm, który im dostarczono.

Rosjanie wskrzesili zamrożone nicienie liczące sobie ponad 40 tysięcy lat. Fot. Biological Science.

To pierwsze badanie w historii, które pokazuje, że nicienie, czyli organizmy wielokomórkowe, są w stanie przetrwać w takich ekstremalnych warunkach środowiskowych i klimatycznych.

Rosjanie mają nadzieję, że uda im się zgłębić procesy odpowiedzialne za zdolność do kriobiozy. Być może w przyszłości opracowane technologie kriogeniczne pozwolą udoskonalić ludzki organizm i przygotować go lepiej na ekstremalne warunki, a nawet doprowadzić do stworzenia procesu zamrożenia ludzi i ożywienia ich za setki lat.

Źródło: GeekWeek.pl/FoxNews / Fot. Biological Science