Medycyna
Powstał niezwykle obiecujący specyfik na SARS-CoV-2 i inne koronawirusy

Firma Gilead Sciences, która odpowiada za stworzenie bardzo skutecznego leku przeciw eboli, SARS-CoV i MERS-CoV, testuje z powodzeniem nowy specyfik, który działa również w przypadku SARS-CoV-2.

To najlepsza wiadomość ostatnich tygodni. Lek o nazwie EIDD-2801 ma niesamowity potencjał, dzięki któremu będziemy mogli skutecznie walczyć nie tylko z chorobą CoVID-19, ale również z kolejnymi mutacjami SARS-CoV-2 i nowymi koronawirusami, które mogą w przyszłości przenieść z małych zwierząt na ludzi, jak dokonał tego obecny wirus.

EIDD-2801 jest o wiele skuteczniejszy od Remdesiviru, którego nowa wersja jest właśnie testowana pod kątem walki z koronawirusem przy udziale Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Eksperymenty z jego udziałem odbyły się na myszach. Zostały one zainfekowane SARS-CoV i MERS-CoV oraz właśnie najnowszym SARS-CoV-2. Okazuje się, że EIDD-2801 polepszył funkcjonowanie płuc gryzoni, znacząco obniżył ilość wirusa w płucach oraz ograniczył spadek masy ich ciała.

Gilead Sciences informuje, że naukowcom udało się przeprowadzić badania laboratoryjne z udziałem ludzkich komórek płuc. Również i w tym przypadku, EIDD-2801 ograniczył namnażanie się nie tylko wirusa SARS-CoV i MERS-CoV, ale również najnowszego SARS-CoV-2. Co najważniejsze, analizy badań nie wykazały szkodliwego działania leku na ludzkie komórki.

Naukowcy chcieli też sprawdzić, czy EIDD-2801 będzie skuteczny w przypadku innych odmian koronawirusa, które mają potencjał do przeniesienia się w przyszłości ze zwierząt na ludzi. Chodzi tutaj o SHC014, HKU3 i HKU5. Przedstawiciele Gilead Sciences mają wspaniałe wieści. Ich specyfik działa również w ich przypadku, a nawet na przyszłe mutacje SARS-CoV-2 i inne koronawirusy, które uodpornią się na Remdesivir.

Twórca Remdesiviru, Ralph Baric, wraz z firmą Ridgeback Biotherapeutics oraz organizacją z Emory University, niebawem rozpoczną testy kliniczne świetnie zapowiadającego się EIDD-2801 na ludziach. Trzeba tutaj podkreślić, że ten lek jest obecnie jednym z ponad 20 różnych specyfików opracowywanych pod kątem zwalczania koronawirusa przez wiele firm biotechnologicznych z całego świata.

Źródło: GeekWeek.pl/BiorXiv / Fot. Pixabay