Ekotechnologia
Dwóch najbogatszych ludzi świata wspólnie inwestuje w źródło energii przyszłości

Nie, nie chodzi o fuzję jądrową i pierwsze funkcjonalne sztuczne słońca, a o coś o wiele mniej skomplikowanego, ale jednocześnie powszechnego i bardzo wydajnego. Ten projekt zwalczy biedę w wielu krajach świata.

Współczesny świat boryka się z wieloma poważnymi problemami, ale najważniejszym z nich ograniczony dostęp do taniej energii. To dzięki elektryczności nasza cywilizacja rozwija się w tak szybkim tempie i by to utrzymać, potrzebujemy jej coraz więcej. Szacuje się, że do roku 2050 zapotrzebowanie na nią zwiększy się aż 2-krotnie. Nie trzeba być geniuszem, by uświadomić sobie, jakie przedsięwzięcia rządy krajów będą musiały zainicjować, żeby zaspokoić potrzeby ponad 10 miliardów ludzi.

I tutaj do gry wchodzi konsorcjum Breakthrough Energy Ventures, w które zaangażowani są tacy miliarderzy jak Bill Gates, Jeff Bezos, Richard Branson i Jack Ma. Inwestują oni w nowatorskie projekty pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych, ale nie interesują ich tradycyjne metody jak: energia słoneczna i wiatr. Bogacze celują w potęgę wnętrza naszej planety, czyli energię geotermalną.

Jest ona wolna od emisji gazów cieplarnianych i może być wykorzystywana w wielu rozwijających się lub rozwiniętych krajach świata takich jak: Stany Zjednoczone, Polska, Szwecja, Islandia, Norwegia, Finlandia, Kanada, Filipiny, Meksyk, Indonezja, Rosja, Argentyna, Malezja i Japonia. Pionierami w tej materii są jednak kraje skandynawskie, a wśród nich znajduje się Baseload Capital, czyli firma wspierająca technologie tworzone przez Climeon. Jej inżynierowie zaprojektowali, zbudowali i wprowadzają na rynek system geotermalny, zdolny do produkcji 150 kW energii elektrycznej, który bez przerwy może zasilać aż 250 gospodarstw domowych.

Moduły można rozbudowywać. Każdy z nich kosztuje 350 tysięcy euro i jest wspaniałą alternatywą dla zwykłych elektrowni wiatrowych lub solarnych. Firma umożliwia też wypożyczenie modułów za 35 tysięcy dolarów rocznie. Produkty oparte na technologiach Climeon sprzedają się jak świeże bułeczki. Firma poinformowała, że ma już zamówienia na łączną sumę 88 milionów dolarów.

Źródło: GeekWeek.pl/Climeon/Breakthrough Energy Ventures/Baseload Capital / Fot. Climeon