Medycyna
Kompaktowe urządzenie ID Now robi testy CoVID-19 w zaledwie 5 minut

Świat medycyny i technologii staje na głowie w swoich staraniach opracowania najszybszych i najbardziej skutecznych testów, które pozwalają wykryć SARS-CoV-2. Oto najnowsze, rewolucyjne urządzenie.

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) wydała pozwolenie na produkcję masową nowych, błyskawicznych testów na obecność koronawirusa. Urządzenie o nazwie ID Now zostało zaprojektowane i zbudowane przez firmę Abbott. Potęgą tego wynalazku jest fakt, że może on wykryć obecność SARS-CoV-2 w próbkach pobranych od pacjentów w ciągu zaledwie 5 minut i w ciągu 13 minut uznać, że dana osoba nie jest zainfekowana.

ID Now to prawdziwa rewolucja na rynku. Nie dość, że urządzenie jest szybkie i precyzyjne, to jeszcze do swojej pracy nie wymaga zaplecza laboratoryjnego. Można je szybko przenosić pomiędzy ośrodkami medycznymi i wykonywać duże ilości testów. Firma Abbott zamierza każdego dnia produkować i dostarczać do placówek medycznych aż 50 tysięcy testów na CoVID-19.

Urządzenie bazuje na technologii testowania molekularnego. Próbki pobierane są z jamy ustnej i nosa pacjenta. Następnie dokonywana jest analiza poprzez identyfikację części RNA wirusa u pacjenta, co oznacza, że znacznie lepiej wykrywa faktyczną obecność wirusa podczas infekcji, podczas gdy inne testy przeszukują tylko krew w poszukiwaniu przeciwciał.

Firma Abbott chce w kwietniu wyprodukować ok. 5 milionów testów, które zostaną wykorzystane w Nowym Jorku, Los Angeles czy Seattle, gdzie szybko rośnie liczba ofiar i zainfekowanych. Obecnie w USA odnotowano już 2513 ofiar i 143 tysiące zarażonych SARS-CoV-2.

Źródło: GeekWeek.pl/Abbott / Fot. Abbott