Homary trują inne morskie stworzenia... plastikiem? Nowe badania zaskakują

Wygląda na to, że wiele musimy się jeszcze nauczyć, jeśli chodzi o krążenie plastikowych śmieci w morskim środowisku - na szczęście kolejne badania rzucają na sprawę coraz więcej światła.

Badania przeprowadzone przez naukowców z Włoch pokazują bowiem, że w związku z plastikiem w morzach zagrożenie dla innych stworzeń stanowią… homary! Okazuje się, że ich żołądki działają na plastik na zasadzie niszczarki do dokumentów, czyli mielą je na mniejsze kawałki, które mogą być niebezpieczne dla mniejszych stworzeń łańcucha pokarmowego. A że każdego roku do wody trafiają miliony ton plastikowych odpadów, to problem robi się naprawdę poważny, szczególnie że za sprawą oddziaływania sił oceanicznych plastik dzieli się na części, przez co trudniej go zlokalizować.

Reklama

Do tej pory słyszeliśmy o plastiku powodującym tętniaki u ryb czy zatruciach i uduszonych ptakach oraz żółwiach morskich, które wabi zapach plastik porośnięty morską roślinnością, ale nigdy wcześniej nie było mowy o mniejszych stworzeniach. Kiedy naukowcy wzięli na warsztat pewien rezydujący w Norwegii gatunek homara, Nephrops norvegicus, szybko okazało się jednak, że plastik sieje spustoszenie również u nich - co więcej, te konkretne osobniki nie tylko same mogą zatruć się plastikiem, ale i rozdrabniają zjadane kawałki, sprawiając, że stanowią one zagrożenie również dla mniejszych zwierząt. 

Postanowili więc przeprowadzić szerzej zakrojone badania i sprawdzić, czy zjawisko to dotyczy również innych homarów, również tych żyjących w Morzu Śródziemnym. Wszystkie obserwowane homary zachowywały się zgodnie z przypuszczeniami, czyli zjadały kawałki plastiku, które podczas trawienia były dzielone na mniejsze części, a następnie wydalane do oceanu. Oznacza to, że ten sam plastik może być więc szkodliwy ponownie i to dla większej liczby stworzeń, bo został już rozdrobniony. Jak twierdzą badacze: - Nasze odkrycie naświetlają kolejny problem związany z plastikiem, a mianowicie tzw. wtórny plastik, wprowadzany do środowiska przez biologiczne aktywności, który może reprezentować znaczącą ścieżkę degradacji plastiku w ustabilizowany środowisku, jak głębokie morze. 

Źródło: GeekWeek.pl/

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama