Roboty
Roboty SpotMini od Boston Dynamics pomagają w walce z pandemią CoVID-19 w USA

Roboty od amerykańskiej firmy fascynują i zachwycają nas od lat, a teraz te zaawansowane konstrukcje pokażą swoje praktyczne zastosowanie i pomogą lekarzom, którzy leczą pacjentów zakażonych koronawirusem.

Boston Dynamics poinformowało właśnie, że oddelegowało swoje roboty Spot do szpitali leczących chorych na CoVID-19, gdzie będą pomagać lekarzom. Mowa o robotach przypominających wyglądem psy, które wcześniej oglądaliśmy tańczące czy wykonujące sztuczki, ale teraz firma chce udowodnić, że mają również praktyczne zastosowanie i już niebawem będzie je można komercyjnie kupić na rynku. Najpierw jednak pomogą lekarzom, bo jak zdradził ich producent, od miesięcy przygotowywał je do roli mobilnym pracowników medycznych i w niektórych placówkach, np. w Bostonie, już odbywają praktyki.

- Już na początku marca Boston Dynamics zaczęło otrzymywać zapytania o to, czy nasze roboty mogą pomóc załodze szpitala zminimalizować ekspozycję na CoVID-19. Jeden ze szpitali, o jakich tu mówimy, poinformował, że w ciągu tygodnia aż 6 osób z jego personelu zachorowało na CoVID-19, w związku z tym patrzą w stronę robotów, żeby ich personel mógł wykonywać czynności w większej odległości od wirusa - czytamy w specjalnym wpisie firmy na blogu. Firma postanowiła odpowiedzieć na ten apel, ale jednocześnie informuje, że pierwsze roboty to nie są bardzo zaawansowane systemy, a jedynie proste platformy do telemedycyny z iPadami i komunikacją radiową (gdzie lepiej sprawdziłyby się nawet prostsze konstrukcje na kółkach), ale pozwalają na wstępne oględziny pacjentów zmierzających do szpitala.

Boston Dynamics postanowiło jednak pójść za ciosem i już pracuje nad czymś bardziej odpowiednim, co pozwoli lekarzom na zdalne zmierzenie temperatury pacjenta, jego oddechu, tętna czy saturacji. - Jesteśmy w kontakcie z badaczami, którzy stosują technologię kamer termalnych do mierzenia temperatury ciała i oddechu. Pracujemy też nad zewnętrznie montowanymi kamerami RGB, które pozwolą śledzić zmiany w skurczach naczyń krwionośnych w celu pomiaru pulsu. Rozwijamy także metody mierzenia saturacji - wyjaśnia firma.

Należy też podkreślić, że producent robotów chce dostarczyć również rozwiązania, które będą pozwalały na dezynfekcję i dekontaminację powierzchni i pomieszczeń, np. za pomocą promieniowania UV-C. - Mamy nadzieję, że inni producenci robotyki, klienci i profesjonaliści medyczni będą w stanie wykorzystać te informacje do stworzenia robotów, które pozwolą lekarzom i personelowi medycznemu chronić się przed zakażeniem w tym trudnym czasie. Razem możemy poprawić warunki dla pracowników służby zdrowia i personelu szpitalnego na całym świecie, ocalić życia i walczyć z Covid-10 - podsumowuje Boston Dynamics. 

Źródło: GeekWeek.pl.Boston Dynamics