Internet
Sieć 5G już góruje na całą planetą. Pierwszy maszt właśnie stanął na Mount Everest

Pandemia CoVID-19 w żaden sposób nie przeszkadza Chinom w szybkim rozwoju sieci przyszłości 5G. Władze uważają, że dzięki niej szybciej udało się opanować sytuację i chcą ją tworzyć na całej planecie.

Pierwsza instalacja technologii 5G właśnie stanęła w Everest Base Camp na wysokości 5346 m nad poziomem morza. Dwie stacje powstały też jeszcze wyżej, bo w słynnym Advanced Base Camp na 6500 m i swoim zasięgiem objęły również położoną niżej, na wysokości 5800 m, Intermediate Camp. W sumie na stokach Mount Everest zgromadzono 8 ton sprzętu.

Cała akcja to pomysł telekomu China Mobile, który w ten niecodzienny sposób postanowił uczcić 20-lecie swojego istnienia. Firma ma jednak bardziej ambitne plany. Zamierza docelowo postawić antenę nawet na samym szczycie Dachu Świata. Nie będzie to proste zadanie, ale w ten sposób będzie można objąć zasięgiem całą górę i jej okolice.

Co ciekawe, pierwszy tweet z wierzchołka Mount Everest, przy użyciu technologii 3G, wysłano w 2011 roku, ze smartfonu Samsung Galaxy SII. Wówczas na szczycie odbył się też niesamowity unboxing tego smartfona. Tymczasem pierwsza antena technologii 4G stanęła na w Everest Base Camp w 2013 roku. Za jej budowę odpowiadał właśnie telekom China Mobile.

Anteny 5G mają zapewnić możliwość szybkiej komunikacji himalaistów z globalną siecią i służbami ratunkowymi. W czasach ogromnej popularności serwisów społecznościowych, entuzjaści zdobywania najwyższych szczytów górskich będą mogli połączyć przyjemnie z pożytecznym i na bieżąco prowadzić relację z niebezpiecznej wyprawy na swoich blogach, profilach i kanałach.

Chińskie firmy telekomunikacyjne zamierzają szybko rozbudowywać sieć 5G nie tylko w samym Państwie Środka, ale również w najróżniejszych krajach świata. To właśnie dzięki sieci przyszłości będzie można szybciej i sprawniej przyspieszyć rozwój ludzkości i ograniczyć problem wykluczenia cyfrowego w najbiedniejszych krajach świata. Może to wydać nam się dziwne, ale obecnie na całej planecie stałego dostępu do Internetu nie ma 3 miliardy ludzi.

Źródło: GeekWeek.pl/CGTN / Fot. CGTN