Elon Musk wyposaży satelity Starlink w parasolki i przestaną oślepiać teleskopy

Konstelacja kosmicznego internetu od SpaceX budzi mnóstwo kontrowersji wśród astronomów i fanów obserwacji nocnego nieba. Elon Musk w końcu znalazł skuteczny sposób na poradzenie sobie z tym problemem.

Parasolki! W ten sposób miliarder i jego inżynierowie ograniczą refleksy świetlne emitowane przez tysiące mikrosatelitów Starlink, które oślepiają naziemne systemy obserwacyjne i zakłócają badania otchłani Wszechświata. Sprawa jest poważna, ponieważ docelowo na ziemskiej orbicie mają pojawić się dziesiątki tysięcy takich urządzeń.

Najnowsze badania naukowe przeprowadzone przez specjalistów z European Southern Observatory wskazują jednoznacznie, że błyski mogą utrudniać obserwacje kosmicznych obiektów za pomocą Very Large Telescope (VLT). Szczególnie jest to problemem przy wykonywaniu obrazów z długimi czasami naświetlania ().

Reklama

SpaceX ma już jednak na to panaceum. Każdy z mikrosatelitów otrzyma specjalną parasolkę, która wyglądać będzie przy rozłożeniu jak parasolka. Wcześniej inżynierowie wpadli na pomysł pomalowania urządzeń specjalną antyrefleksyjną farbą na kolor czarny, ale takie rozwiązanie okazuje się być nie tylko czasochłonne, ale również zbyt kosztowne.

Parasolki będą rozkładały się i blokowały promienie słoneczne w momentach odbijania się ich od mikrosatelitów w kierunku powierzchni naszej planety. To sprawi, że systemu obserwacyjne nie będą już oślepiane i nie zakłóci to ich niezwykle cennych dla ludzkości badań Wszechświata. Elon Musk powiedział też, że błyski będą mogły pojawiać się tylko w trakcie wynoszenia mikrosatelitów na orbitę i tego uniknąć się nie da.

Ta sytuacja nie powinna już irytować astronomów, bo lot ich na orbitę to kilka godzin, a jednocześnie to wspaniała wiadomość dla fanów SpaceX i entuzjastów obserwacji satelitów. Otóż wciąż będą mogli oni podziwiać łańcuszki urządzeń Starlink, podążających na swoje orbity, tuż po wyniesieniu ich przez rakietę Falcon-9.

Starlink ma odmienić nie do poznania codzienną rzeczywistość interakcji milionów ludzi z globalną siecią. Elon Musk chce zapewnić całemu światu superszybką i niezwykle bezpieczną komunikację, bez względu na to, w której części świata aktualnie się znajdą. Jest to niezwykle ważne, ponieważ obecnie aż 3 miliardy ludzi nie ma dostępu do internetu.

Źródło: GeekWeek.pl/Elon Musk/Twitter/SpaceX / Fot. SpaceX

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy