Lotnictwo
UPS będzie dostarczał leki do ośrodków dla seniorów za pomocą dronów

Chociaż część Amerykanów nie zgadza się na testowanie społeczeństwa pod kątem Covid-19 za pomocą dronów, to same bezzałogowe statki powietrzne nie budzą sprzeciwu i są wykorzystywane coraz powszechniej.

UPS, czyli popularne amerykańskie przedsiębiorstwo zajmujące się przewozem przesyłek i logistyką oraz koncern farmaceutyczny CVS już w październiku ubiegłego roku poinformowały, że podejmują się współpracy, której celem jest dostarczanie leków i środków medycznych za pomocą dronów. Dzisiaj dowiadujemy się z kolei, że partnerstwo wkracza w kolejną fazę, w ramach której drony UPS będą dostarczać leki na receptę z apteki na Florydzie do największej ośrodka dla seniorów w Stanach Zjednoczonych.

Wygląda więc na to, że UPS podejmuje kolejne kroki na drodze włączenia dronów do swojego modelu biznesowego na stałe, razem z innymi przyszłościowymi rozwiązaniami, jak elektryczne rowery czy ciężarówki. Szczególnie że w zeszłym roku firma kurierska doczekała się zgody od Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA), czyli agencji zajmującej się regulacją i nadzorem wszystkich aspektów lotnictwa cywilnego w USA, na usługę „dronowych linii lotniczych”, umożliwiającą loty nieograniczonej liczby dronów, loty nocą i przewożenie większych niż normalnie ładunków. 

To pozwoliło uruchomić w marcu tego roku pierwszy regularny serwis dostarczania medykamentów w Karolinie Północnej, który ma już na koncie ponad 3700 lotów, a teraz myśleć nad kolejnym. Drony Matternet M2 ponownie wzniosą się w niebo, załadowane lekami i będą przemierzać odległość 800 metrów między apteką CVS na Florydzie a punktem odbioru niedaleko ogromnego kompleksu dla seniorów The Villages (stamtąd zaopatrzenie pokona resztę drogi samochodem), w którym mieszka obecnie ponad 135 tysięcy osób!

Pierwsze dostawy ruszą już w maju, więc dosłownie za kilka dni: - Nasza nowa usługa dostawy za pomocą dronów pozwoli CVS zapewnić bezpieczny i wydajny transport leków do tej ogromnej społeczności seniorów, pozwalając im otrzymać leki bez konieczności wychodzenia z domu - twierdzi Scott Price, zajmujący się planami strategicznymi UPS. Wydaje się, że to świetny pomysł, szczególnie teraz w czasie pandemii koronawirusa, gdzie osoby starsze są szczególnie narażone na zachorowanie i ciężki przebieg choroby.

Źródło: GeekWeek.pl/UPS