Internet
Sprawdź, czy miałeś kontakt z CoVID-19. Aplikacja ProteGO Safe już dostępna

Zapowiadana na początku tego miesiąca aplikacja już trafiła do dystrybucji, więc każdy z nas będzie mógł z poziomu swojego smartfona na bieżąco sprawdzać, czy miał kontakt z osobą chorą na Covid-19.

W odróżnieniu jednak od aplikacji Kwarantanna Domowa, która była obowiązkowa dla osób pozostających w kwarantannie, rządowe oprogramowanie ProteGO Safe jest całkowicie opcjonalne, ale Ministerstwo Zdrowia zachęca do jego instalacji, bo ma to pomóc w kontrolowaniu i hamowaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa. W jaki sposób? Mowa o systemie, o jakim wspominało wiele różnych firm technologicznych, czyli komunikacji między mijanymi smartfonami za pomocą losowych identyfikatorów.

Mówiąc w dużym skrócie, pobieramy aplikację i ją instalujemy, rejestrujemy się w niej swoim numerem telefonu (który ma być jednak niejawny), włączamy łączność Bluetooth i tyle. Teraz nasz smartfon będzie zapisywał dane o wszystkich innych mijanych przez nas smartfonach, a kiedy ktoś zaznaczy w niej, że został pozytywnie zdiagnozowany na obecność Covid-19, wszystkie osoby, z jakimi miał kontakt zostaną o tym poinformowane. Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że będzie to jedynie prosta informacja o tym, że mieliśmy kontakt z osobą chorą, bez jakichkolwiek danych, więc nikt nie dowie się, kim jest pacjent. 

Co więcej, identyfikatory wymieniane między urządzeniami mają być zmieniane co godzinę, wszystkie dane przechowywane w smartfonie tylko przez 2 tygodnie, a sama aplikacja informuje również, że w żaden sposób nie korzysta z GPS i nie śledzi, gdzie byliśmy - wszystko po to, żeby uniknąć jakichkolwiek oskarżeń o szpiegowanie. Jak twierdzi Justyna Orłowska, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do spraw GovTech: - (...) cały czas zależy nam na przejrzystości prac nad aplikacją. Dlatego wraz z pierwszą wersją apki publikujemy także jej kod źródłowy. Od wybuchu epidemii zgłaszają się do nas programiści i firmy oferujące pomoc w walce z wirusem. Ich wysiłki połączyliśmy w wypuszczanej aplikacji. Jest to pierwszy krok, a nie ostatnie słowo – zapraszamy całą społeczność do recenzji i wsparcia rozwoju aplikacji.

Tyle że jak na razie podstawowa funkcjonalność nie jest jeszcze aktywna, więc na ten moment pobierając aplikację dostaniemy jedynie opcję... samokontroli stanu zdrowia w związku z Covid-19. Odpowiadamy na kilka pytań o wiek, płeć czy grupę krwi oraz uzupełniamy wywiad na temat stanu zdrowia oraz ewentualnie objawów, żeby przekonać się, do jakiej grupy ryzyka należymy: niskiej, średniej czy wysokiej i jakie działania powinniśmy podjąć. Wygląda to zupełnie jak w przypadku udostępnionej wcześniej ankiety do przeprowadzenia na stronie Ministerstwa Zdrowia, o której pisaliśmy jakiś czas temu. Mówiąc krótko, jeśli nie mamy aktualnie żadnych podejrzanych objawów, to instalacja aplikacji na niewiele się nam przyda, ale być może zmieni się to, kiedy działać będzie jej podstawowa funkcjonalność. 

Źródło: GeekWeek.pl/Ministerstwo Zdrowia