Roboty
Robo-psy SpotMini patrolują ulice Singapuru i ostrzegają przed CoVID-19 [FILM]

Władze miasta-kraju postanowiły zakupić zaawansowane, czworonożne roboty od Boston Dynamics i wykorzystać ich możliwości w celu przypominania mieszkańcom o utrzymywaniu dystansu społecznego z powodu CoVID-19.

Na opublikowanym w sieci filmie możemy zobaczyć, jak jeden z robo-psów spaceruje po miejskim parku i za pomocą systemu nagłośnieniowego kontaktuje się z mieszkańcami. Testy mają trwać przez najbliższe 2 tygodnie. Operatorzy robotów znajdują się w centrum nadzoru, znajdującym się ok. 3 kilometry od maszyn. Każdy SpotMini wyposażony jest jednak w system kamer i radarów, dzięki czemu operatorzy mogą w trybie rzeczywistym obserwować ich otoczenie.

Policja, za pomocą tych maszyn, zbiera również cenne dane na temat życia społeczeństwa w czasach pandemii. W Singapurze wciąż odnotowuje się dużą liczbę nowych infekcji koronawirusem, więc władze chcą wykorzystać każdą możliwą sposobność do walki z CoVID-19. Jeśli testy przebiegną pomyślnie i roboty spełnią pokładane w nich nadzieje, władze zapowiadają, że wejdą one w szeregi służb porządkowych i na stałe będą trudniły się patrolowaniem miejskich ulic.

Roboty SpotMini są już w oficjalnej sprzedaży. Firma Boston Dynamics, która należy do japońskiego giganta SoftBank, informuje, że wiele firm z najróżniejszych branż jest zainteresowanych tego typu inteligentnymi maszynami. Niebawem możemy zobaczyć je nie tylko w roli kurierów, ale również inspektorów w fabrykach i jako wsparcie służb ratunkowych.

Źródło: GeekWeek.pl/The Straits Times / Fot. The Straits Times