Medycyna
Niestety, jedna szczepionka na COVID-19 to zbyt mało, żeby pokonać pandemię

Nowy artykuł od kwartetu naukowców z National Institute of Allergy and Infectious Diseases (NIAID) sugeruje, że do pokonania pandemii koronawirusa będzie potrzebnych kilka szczepionek, więc szybko możemy nie wrócić do normalności.

Przewodzący badaczom dr Anthony Fauci wymienił przy okazji wiele przeszkód, jakie należy pokonać w najbliższym roku czy dwóch latach, żeby opracować skuteczną szczepionkę. - Doświadczamy serii bezprecedensowych wydarzeń w wyniku choroby, która rozprzestrzeniła się globalnie i zainfekowała więcej osób w tak krótkim czasie niż jakakolwiek inna infekcja we współczesnych dziejach. Żeby pokonać wszystkie wyzwania, jakie przed nami stoją, musimy wspiąć się na swoje wyżyny. Badania i rozwój szczepionek na Covid-19 wymagają kreatywność, kooperacji i poświęcenia, żeby ocalić tak wiele żyć, jak tylko zdołamy, tak szybko, jak to tylko możliwe - pisze współautor badań, profesor Larry Corey z Vaccine and Infectious Disease Division w Fred Hutchinson Cancer Research Center.

Wśród wielu pojawiają się choćby wątpliwości dotyczące prób na ludziach, którzy zostają celowo poddani działaniu wirusa - w normalnych warunkach najczęściej się ich nie stosuje, bo uznawane są za nieetyczne, ale w obecnej sytuacji coraz więcej ośrodków rozważa taką możliwość. Naukowcy nie są jednak przekonani, czy w obecnym kontekście mają one sens, szczególnie jeśli nastawiamy się na względnie najbezpieczniejsze testy młodych zdrowych osób. Dlaczego? Ano dlatego, że skuteczność szczepienia u takich osób niekoniecznie musi przełożyć się na podobne działania u osób z grupy ryzyka czy też osób w podeszłym wieku. W takich okolicznościach etyczność podobnych badań jest jeszcze bardziej wątpliwa i z pewnością spotkają się one z dużym sprzeciwem. 

Poza tym, badacze sugerują, że jedna szczepionka nie załatwi problemu, dlatego bardzo dobrze, że obecnie trwają prace nad kilkudziesięcioma, bo potrzebować będziemy co najmniej kilku skutecznych, żeby sprostać wyzwaniom czekającym na całym kontynencie. - Żadna pojedyncza szczepionka albo platforma szczepienia nie jest w stanie samodzielnie sprostać globalnym potrzebom, dlatego absolutnie kluczowa jest strategia opracowywania jednocześnie wielu różnych szczepionek - dodają badacze. Kim Mulholland, specjalista ds. Szczepień z australijskiego Murdoch Children Research Institute podkreśla tu, że wiele szykowanych szczepionek opiera się na podobnym działaniu, jest więc szansa, że kiedy jedna okaże się sukcesem, pozostałe szybko pójdą tą samą drogą, a to znacznie poprawia możliwości rozdysponowania ich na całym świecie. 

Generalnym przesłaniem płynącym z tych badań jest więc apel o globalną kolaborację w zakresie szczepionki na Covid-19, zarówno jej opracowania, jak i produkcji oraz dystrybucji: - Pełna ścieżka rozwojowa dla efektywnego szczepienia przeciwko SARS-CoV-2 wymaga od przemysłu, rządów i ośrodków naukowych współpracy na bezprecedensową skalę, dodając indywidualną siłę do wspólnych zasobów. Globalny wysiłek, globalna kooperacja i transparentność są wymagane, że zmaksymalizować tempo prac, wiarygodność i podejmowanie decyzji, żeby dostarczyć naukowe dowody dla całej populacji. Modele odpowiednich programów istnieją i ich szybka implementacja jest kluczowa, żebyśmy tak szybko, jak to tylko możliwe, wrócili do przedcovidowych kontaktów społecznych.  

Źródło: GeekWeek.pl/NIH