Technologia
Powstała innowacyjna drukarka 3D, wykorzystująca w pracy mocne diody LED

Technologie druku 3D rozwijają się w szybkim tempie. Coraz więcej dziedzin życia zmienia się nie do poznania, dzięki tym urządzeniom. Tak naprawdę najlepsze przed nami, bo pomogą one zbudować kolonie na Księżycu i Marsie.

Naukowcy z Uniwersytetu Technologicznego w austriackim Grazu zbudowali drukarkę 3D, która nie bazuje na wiązkach laserowych, tylko diodach LED i specjalnych soczewkach. Skupiają one wiązkę światła w zakresie od 0,05 do 20 milimetrów na konkretnym punkcie i ułatwiają szybkie przekształcanie metalowego proszku w dany obiekt.

Technologia ta został nazwana selektywnym topieniem na bazie LED (SLEDM) i jest prawdziwą innowacją w świecie drukarek 3D. To wszystko zasługa coraz to mocniejszych diod LED i technologii produkcji wydajnych soczewek.

Urządzenie o wiele szybciej i wydajniej od laserowych drukarek 3D sprawdza się w tworzeniu obiektów wykonanych z metali. Naukowcy zwracają tutaj uwagę na fakt, że takie urządzenie potrafi wykonywać elementy metalowe cechujące się najmniejszymi detalami, a przy tym niweluje wszelkie nierówności powierzchni.

Naukowcy chcą wykorzystać swoją innowacyjną drukarkę 3D do produkcji metalowych implantów na potrzeby zastosowań w świecie medycyny. Technologia SLEDM, bazująca na diodach LED jest znacznie bezpieczniejsza od rozwiązań wykorzystujących wiązki laserowe, więc może być stosowana w placówkach medycznych i obsługiwana przez praktycznie każdą osobę.

Źródło: GeekWeek.pl/InnovationOrigins / Fot. TU Graz