Technologia
Powstanie podskórny implant, który szybko wykryje CoVID-19 i inne choroby

Obecnie na całym świecie powstaje kilkadziesiąt szczepionek i leków, które będą miały za zadanie walczyć z SARS-CoV-2. Niebawem możemy spodziewać się też implantów medycznych wszczepianych w dłonie.

Nie, to nie scenariusz do kolejnego filmu science-fiction. Hemp & Health, firma działająca na terenie naszego kraju, nawiązała współpracę z amerykańską firmą biotechnologiczną Alivecel. Razem zamierzają wprowadzić do świata medycyny specjalny implant, który będzie monitorował stan zdrowia pacjentów. Z informacji opublikowanych przez obie firmy dowiadujemy się, że urządzenie będzie wszczepiane podskórnie w dłoń, a dokładnie pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym.

Implant będzie urządzeniem elektronicznym, w którym znajdą się kolonie żywych komórek. Będą one obserwowane w celu pomiaru i wykrywania białek wytwarzanych przez wirusy CoVID/SARS/MERS, a także markerów glukozy, insuliny, nowotworów, zawału serca i innych. Monitorowanie „in vivo” będzie się odbywać w czasie rzeczywistym.

Implanty będą mogły wykonywać testy RNA i DNA pod kątem wykrycia CoVID-19 i innych groźnych wirusów, niemal natychmiast i to bez przerwy, co oznacza, że mogą stać się sprawnym systemem ostrzegania przed ewentualną infekcją. Firmy mają ambitne plany szybkiego wprowadzenia go do masowego użytku na całym świecie.

Z powodu wciąż panującej pandemii i pojawiających się przesłanek świadczących o tym, że druga fala, o wiele groźniejsza, pojawi się na przełomie jesieni i zimy, wiele krajów świata będzie zmuszonych zacząć wprowadzać selekcję osób, który już chorowały, chorują, lub jeszcze nie były zainfekowane. Wszystko po to, by społeczeństwo mogło funkcjonować.

Przedstawiciele firmy Alivecel i Hemp & Health uważają, że implant idealnie sprawdzi się w takiej sytuacji. Z jego pomocą będzie można w czasie rzeczywistym monitorować ludność, a w razie wykrycia nowej osoby zainfekowanej, szybko i skutecznie ją odizolować, by nie zdołała zainfekować innych. Dzięki temu implantowi, jego użytkownicy będą mogli bez przeszkód podróżować po świecie, robić zakupy w centrach handlowych, korzystać z komunikacji miejskiej i mieć świadomość, że nie stanowią zagrożenia dla innych.

Źródło: GeekWeek.pl/Hemp & Health/PAP / Fot. Hemp & Health