Motoryzacja
Takim pojazdem astronauci SpaceX pojadą na platformę startową, skąd polecą na ISS

NASA i SpaceX są w trakcie ostatnich przygotowań do pierwszego załogowego lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną z terytorium USA od 2011 roku. Zobaczcie pojazd, którym będą transportowani astronauci.

Agencja i firma Elona Muska szykują masę niespodzianek związanych z tym historycznym wydarzeniem. Właśnie dostaliśmy ostatecznie potwierdzenie, że astronauci będą transportowani z bazy do platformy w pełni elektrycznymi pojazdami od Tesli. Mówiło się o tym od jakiegoś czasu, ale teraz stało się to faktem. Fani Tesli będą szczęśliwi z takiej decyzji NASA.

Co ciekawe, pomysł wykorzystania w firmie SpaceX technologii stworzonych przez Teslę nie jest nowy. Obie firmy należące do amerykańskiego miliardera ściśle za sobą współpracują. W Teslach wykorzystywane są najnowsze zdobycze techniki opracowane przez inżynierów ze SpaceX.

Chodzi tutaj przede wszystkim o bardzo wytrzymałe, lekkie i odporne na kolizje nadwozie, dzięki któremu samochody Tesli zdobywają największą ilość gwiazdek w testach zderzeniowych i mogą poszczycić się mianem najbezpieczniejszych na świecie. Również nowe wcielenie Roadstera, w ekskluzywnej wersji SpaceX, będzie wyposażone w pakiet małych dopalaczy opracowanych przez ludzi ze SpaceX. Dzięki nim pojazd ma katapultować się do setki w mniej niż 1,9 sekundy.

Jako pierwsi do kosmicznego domu polecą astronauci: Bob Behnken i Doug Hurley. Zostaną oni przetransportowani na stanowisko startowe LC-39A na pokładzie białego Modelu X, który będzie pięknie komponował się z kolorem ich skafandrów. NASA zadbała o swój akcent w tym przedsięwzięciu. Pojazd będzie miał trzy wielkie loga agencji, dwa wszystkim dobrze znane i jedno kultowe, zwane robakiem (worm), które było wykorzystywane 30 lat temu.

Agencja zdecydowała się też zaprosić ludzi z całego świata do uczestnictwa w locie załogowym w formie wirtualnej. Na Facebooku powstała specjalna grupa o nazwie #LaunchAmerica NASA Social, gdzie można śledzić przebieg całej misji bez wychodzenia z domu.

Źródło: GeekWeek.pl/NASA/SpaceX / Fot. NASA/SpaceX