Przyroda
Morza i oceany są dosłownie usłane setkami tysięcy najróżniejszych groźnych wirusów

Morza i oceany wciąż są dla nas jedną wielką zagadką, i jeszcze długo ta sytuacja się nie zmieni. Ludzkości udało się bowiem zbadać zaledwie kilka procent ich głębi. Najnowsze odkrycie pokazuje, że to naprawdę niezwykły świat.

Niesłychane wieści dochodzą do nas od oceanografów z Ohio State University w Stanach Zjednoczonych. Zorganizowali oni duże badania światowych zbiorników wodnych, które były prowadzone w ostatniej dekadzie. Misja badawcza zakończyła się wielkim sukcesem. Naukowcom udało się odkryć, że morza i oceany usłane są najróżniejszymi wirusami. Wykryto ich ok. 200 tysięcy, ale pozyskane dane wskazują, że może być ich znacznie więcej.

Wirusy to bardzo skomplikowane cząsteczki organiczne, niemające struktury komórkowej, zbudowane z białek i kwasów nukleinowych. Noszą w sobie materiał genetyczny w postaci RNA/DNA, ale wykazują zarówno cechy komórkowych organizmów żywych, jak i materii nieożywionej. Odgrywają one gigantyczną rolę w świecie ludzi i zwierząt. Jednak wciąż w pełni nie wiemy jak ona daleko sięga. Dlatego poznanie ich nowych gatunków, a także ich wpływu na organizmy żywe, ma kluczowe znaczenie w zrozumieniu procesów determinujących proces ewolucji życia na naszej planecie.

Naukowcy z Ohio State University przeprowadzili swoje badania przy użyciu łodzi o nazwie Tara. Opłynęła ona światowe oceany, a jej misja pozwoliła pobrać niezwykle cenne dane na temat tych tajemniczych obszarów naszej planety. Okazuje się, że prądy oceaniczne nie mają zbyt dużego wpływu na mieszanie się wirusów. Wykazano 5 ich głównych grup regionalnych. Co ciekawe, spora ich część zamieszkuje niegościnne obszary Arktyki.

Oceanografowie chcą pozyskaną wiedzę wykorzystać w badaniach nad zrozumieniem wpływu wirusów na ekosystemy morskie i ich zmiany na przestrzeni dekad, a nawet wieków. Wciąż tajemnicą jest, jak oceany pochłaniają z powietrza dwutlenek węgla. Naukowcy wskazują, że wirusy mogą odgrywać ogromną rolę w tym procesie, a jak wiemy jest on związany z globalnym ociepleniem i zmianami klimatycznymi.

Źródło: GeekWeek.pl/LiveScience / Fot. MaxPixel