Technologia
Zobaczcie, jak funkcjonuje polski reaktor jądrowy Maria i jak pomaga tworzyć nowe technologie

Narodowe Centrum Badań Jądrowych opublikowało bardzo ciekawe materiały filmowe, dzięki którym możecie zobaczyć jeden dzień z życia naukowców pracujących przy jedynym polskim reaktorze jądrowym o nazwie Maria.

NCBJ ma siedzibę w Otwocku pod Warszawą. Na co dzień pracuje nam 1000 osób, które prowadzą badania przy eksperymentalnym reaktorze, który dysponuje mocą 40 MW. Nie jest to dużo, jak na dzisiejsze standardy, ponieważ nawet zniszczony reaktor nr 4 w Czarnobylu miał moc 1000 MW, ale trzeba tutaj podkreślić, że w tej chwili jest to jedno z najnowocześniejszych tego typu urządzeń w całej Europie.

Co ciekawe, dzięki temu ośrodkowi, w naszym kraju powstaje wiele niezwykle ważnych technologii, które pchają do przodu postęp technologiczny w wielu dziedzinach naszego życia, np. medycynie. Praca przy reaktorze owocuje też powstaniem wielu projektów, które pozwalają naukowcom na odkrywanie zagadek funkcjonowania Wszechświata. W Świerku budowane i testowane są komponenty, które służą np. do rozbudowy najbardziej skomplikowanej maszyny jaką zbudowała w historii ludzkość, czyli Wielkiego Zderzacza Hadronów (LHC).

Narodowe Centrum Badań Jądrowych umożliwia zorganizowanym grupom zwiedzanie samego budynku reaktora oraz najważniejszych pomieszczeń, w których przeprowadza się najróżniejsze eksperymenty. Pomimo faktu, że w Polsce nie mamy ani jednej elektrowni jądrowej, to właśnie nasi fizycy są jednymi z największych ekspertów w tej dziedzinie na świecie.

Przypomnijmy, że rząd planuje budowę przynajmniej jednej elektrowni jądrowej w najbliższych 15 latach. Możemy być pewni, że gdy już powstanie i będzie funkcjonowała, ta przerażająca dla wielu technologia będzie znajdowała się w dobrych rękach polskich inżynierów, którzy od lat szkolą się na najnowocześniejszych technologiach.

Źródło: GeekWeek.pl/NCBJ/YouTube / Fot. NCBJ/YouTube