Internet
Huawei prezentuje przełomową antenę 5G, która ma zwiększony zasięg promieniowania

Chińczycy aktualnie są pionierami rozwoju technologii 5G. W Państwie Środka w zasięgu sieci przyszłości znajduje się już ponad 50 milionów mieszkańców. Maszty stanęły ostatnio nawet na zboczach Mount Everest.

Huawei pochwaliło się budową przełomowego nadajnika 5G. Dzięki niemu nie tylko infrastruktura będzie mogła być znacznie szybciej rozbudowana w miastach, ale również w bardzo trudnym terenie, jak np. w górach. 6-pasmowa antena technologii CableFree cechuje się zwiększoną wydajnością promieniowania aż o 20 procent, jednocześnie jest lżejsza o 10 kilogramów od obecnie wykorzystywanych konstrukcji. Całość instalacji sieci 5G waży teraz zaledwie 50 kilogramów.

Ale to nie wszystko. Przedstawiciele chińskiej firmy informują, że dzięki nowemu rozwiązaniu, zwiększono moc sygnału o ponad 80 procent. To niesamowity wyczyn. Co ciekawe, wraz ze wzrostem promieniowania i mocy, nadajnik wciąż jest zgodny z obowiązującymi w tym kraju normami emisji. Rząd planuje wykorzystać nowe dobrodziejstwa technologii 5G do jeszcze szybszego rozwoju sieci w Państwie Środka.

Tym zadaniem zajmuje się China Mobile. Telekom niedawno uczcił 20-lecie swojego istnienia, budując infrastrukturę 5G na zboczach Dachu Świata, czyli Mount Everest. Pierwsza instalacja technologii 5G stanęła w Base Camp na wysokości 5346 m nad poziomem morza. Dwie stacje powstały też jeszcze wyżej, bo w słynnym Advanced Base Camp na 6500 m i swoim zasięgiem objęły również położoną niżej, na wysokości 5800 m, Intermediate Camp. W sumie na stokach Mount Everest zgromadzono 8 ton sprzętu. Dzięki rewolucyjnej technologii CableFree, udało się obniżyć wagę całej instalacji o przeszło 2 tony.

Huawei ma plan budowy 5G również w innych krajach świata. Te, które się zdecydują na współpracę z firmą, ostatnio znajdującą się na cenzurowanym, będzie miała do swojej dyspozycji najnowocześniejsze rozwiązania, długo jeszcze niedostępne w innych państwach. Sieć 5G to jednak dla Chińczyków już sieć teraźniejszości, a nie przyszłości. Rząd rozpoczął niedawno prace nad siecią 6G, która ma zacząć funkcjonować za ok. 10 lat.

Źródło: GeekWeek.pl/Huawei / Fot. Huawei