Astronomia
Gigantyczna eksplozja w ośrodku SpaceX. Prototyp rakiety nie wytrzymał testu [FILM]

Najpotężniejsza rakieta w historii ludzkości rodzi się w wielkich bólach. Kolejny prototyp statku Starship wczoraj przeszedł do historii, gdy eksplodował na stanowisku testowym w teksańskiej Boca Chica.

Testy wykonuje się właśnie po to, by pozyskać cenne dane i dzięki temu wyeliminować wszelkie defekty, które później mogłyby doprowadzić do tragedii. Czasem jednak wszystko pójdzie zgodnie z planem, a efekt końcowy zaskakuje inżynierów. Tak właśnie stało się wczoraj w ośrodku SpaceX.

Prorotyp statku SN4 przeszedł w ostatnim czasie serię pięciu pomyślnych testów statycznych, ale wczoraj, tuż po ostatnim, coś poszło nie tak i pojazd eksplodował w spektakularny sposób. To już czwarty zniszczony prototyp. Według najnowszych informacji, mogło nastąpić rozszczelnienie zbiornika ciekłego tlenu lub instalacji doprowadzającej paliwo. Fani SpaceX informują, że wybuch był tak silny, że zniszczył całe stanowisko testowe. Musimy mieć na uwadze fakt, że tuż przed wybuchem w zbiornikach znajdowały się śladowe ilości paliwa w postaci metanu. Gdyby rakieta była w pełni zatankowana, skutki eksplozji byłyby znacznie większe.

Chociaż SpaceX pracuje już nad następcą SN4, to jednak prędko SN5 nie zobaczymy w akcji. Najpierw trzeba będzie odbudować stanowisko testowe. Od jakiegoś czasu wszyscy zastanawiali się, czy SN4 odbędzie lot. Teraz mamy już pewność, że SN4 nigdzie nie poleci, a najszybciej ten manewr będziemy mogli zobaczyć w czerwcu w przypadku SN5. 

Od czasu rozpoczęcia programu budowy statku Starship, eksplodowały już cztery prototypy. Ostatni wybuch nastąpił 3 kwietnia i dotyczył SN3. Wcześniejsze eksplozje miały miejsce w ubiegłym roku. SN4 miał za kilka dni wznieść się na wysokość ok. 150 metrów ponad powierzchnię ośrodka testowego firmy SpaceX w teksańskiej Boca Chica.

Warto tutaj podkreślić, że ta eksplozja nie ma nic wspólnego z planowanym na dziś lotem astronautów załogową kapsułą Dragon-2 na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Program budowy statku Starship, realizowany przez firmę SpaceX, przebiega niezależnie i jego celem jest budowa rakiety, która zabierze ludzi na Księżyc i Marsa.

Źródło: GeekWeek.pl/NASASpaceflight / Fot. NASASpaceflight