Technologia
CoVID-19 pozytywnie wpłynie na studia medyczne? Będzie więcej medyków

Czy możliwe jest, żeby pandemia koronawirusa, która panoszy się na całym świecie, przyniosła cokolwiek pozytywnego? Na to wygląda, a przynajmniej dla kształcenia przyszłych medyków.

Właśnie dowiedzieliśmy się, że jeden ze szpitali w Tokio streamuje operacje na żywo w wirtualnej rzeczywistości, żeby chronić swoich studentów i lekarzy w czasie pandemii koronawirusa, a jednocześnie zapewnić im odpowiednią dawkę edukacji podczas siedzenia w domu. A mowa o Tokyo Women’s Medical University, który znany jest z eksperymentowania z robotami i algorytmami sztucznej inteligencji - teraz zaś chirurdzy pracują pod czujnym okiem kamery wirtualnej rzeczywistości o rozdzielczości 8K, dzięki czemu ich młodsi koledzy po fachu mogą się wiele nauczyć. 

Szczególnie w obecnej sytuacji, kiedy nie mogą osobiście uczestniczyć w zajęciach i jedyne co im pozostaje, to siedzenie w domu. I choć sam pomysł został zainspirowany przez globalny kryzys zdrowotny związany z Covid-19, to wydaje się, że może mieć długoterminowy wpływ na dostępność medycznej edukacji dla studentów i potencjalnie całej opinii publicznej: - Szczególnie w naszej obecnej sytuacji, wierzymy, że streaming na żywo z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości jest bardzo przydatny, ponieważ zapewnia immersyjne doświadczenia bez konieczności kontaktu z innym człowiekiem - twierdzi Naotaka Fujii, CEO firmy VR odpowiedzialnej za szpitalny system.

I choć kamera VR umieszczona jest nad głowami lekarzy, więc studenci nie będą mogli cieszyć się tak immersyjnymi doświadczeniami jak z perspektywy oczu chirurga, ale z drugiej strony zobaczą więcej niż zaglądając mu przez ramię podczas klasycznego zabiegu czy oglądając całą procedurę zza szyby. Wydaje się więc, że to faktycznie może być przyszłość kształcenia medycznego, bo jak dodaje Fujii: - Technologia VR zdecydowanie posuwa się do przodu w dziedzinie medycyny. Staje się coraz powszechniejsza w badaniach i aplikacjach edukacyjnych, jak właśnie ten projekt z Tokio, czy pooperacyjnej rehabilitacji. 

Źródło: GeekWeek.pl/Futurism / Fot. insta360