Mobile
Wasze smartfony mogą pomóc zbudować globalny detektor promieniowania

Jeśli chcecie wykorzystać swoje urządzenia mobilne do czegoś więcej niż tylko wysyłania wiadomości, to teraz jest ku temu świetna okazja. Weźcie udział w globalnym projekcie CREDO i pomóżcie odkryć tajemnice kosmosu.

Jakiś czas temu powstał bardzo ciekawy pomysł na prowadzenie badań przestrzeni kosmicznej i zachodzących w niej fascynujących zjawisk przy użyciu detektora o światowym zasięgu. W tym celu wykorzystano potęgę i dobrodziejstwa płynące ze smartfonów oraz specjalnej aplikacji o nazwie CREDO Detector (zobacz tutaj). Mowa tutaj o programie Cosmic Ray Extremely Distributed Observatory (CREDO), w którym udział wzięło do tej pory tysiące fanów astronomii z 20 krajów.

Przekształca on smartfony rozrzucone po całym świecie w jedno urządzenie badawcze o unikatowych możliwościach detekcyjnych. Po miesiącach testów, Instytut Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie zorganizował konferencję, na której naukowcy zaprezentowali pierwsze efekty funkcjonowania projektu. Program spełnia pokładane w nim nadzieje, więc teraz rozpoczną się docelowe badania.

Aplikacja CREDO Detector rozwijana jest w ramach międzynarodowej inicjatywy zapoczątkowanej i koordynowanej przez naukowców z IFJ PAN. Nadzór nad utrzymaniem i rozbudową aplikacji sprawuje Politechnika Krakowska, zaś za gromadzenie i przetwarzanie danych odpowiada Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Projekt jest współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji poprzez program Visegrad Grants w ramach International Visegrad Fund (IVF)” - czytamy w oświadczeniu PAN.

Badania dokonywanie przy użyciu smartfonów polegają na rejestrowaniu i porównywaniu czasów detekcji cząstek. W świecie naukowym przyjęło się, że uderzające w Ziemię wysokoenergetyczne cząstki docierają do nas przypadkowo i w miarę jednorodnie ze wszystkich kierunków. Co ciekawe, w 1983 roku sieć detektorów w Kanadzie wykryła w krótkim czasie 32 przypadki tzw. wielkich pęków atmosferycznych. Są to kaskady cząstek wtórnych tworzonych przez wysokoenergetyczne promieniowanie kosmiczne oddziałujące z ziemską atmosferą.

Właśnie takich anomalii poszukują teraz naukowcy w ramach programu CREDO przy pomocy smartfonów i dedykowanej aplikacji. Astronomowie wierzą, że dzięki temu uda się nam nie tylko zebrać dużo cennych informacji na temat tych zjawisk, ale również o właściwościach ciemnej materii, istocie kwantowej grawitacji oraz strukturze samej czasoprzestrzeni.

Co najważniejsze, twórcy projektu informują, że oprogramowanie projektu CREDO, w tym aplikacja CREDO Detector, pojawiło się na licencji MIT, co oznacza, że jest i będzie ono rozwijane i używane w wielu innych przełomowych projektach naukowych, szkolnych, a nawet komercyjnych.

Źródło: GeekWeek.pl/PAP/PAN / Fot. CREDO Project