Astronomia
Polacy zbudują pierwszego w historii prywatnego satelitę, który poleci na Marsa

Polska myśl techniczna coraz częściej doceniana jest w świecie przemysłu kosmicznego. Agencje kosmiczne i najwięksi prywatni gracze chcą z pomocą naszych zdolnych inżynierów realizować swoje największe przedsięwzięcia.

Polskie uniwersytety i firmy uczestniczą w wielu bardzo ciekawych i przełomowych projektach. Związane są one nie tylko z misjami badawczymi, ale również mają wspomóc przyszłe plany kolonizacyjne Księżyca i Marsa. Warto tutaj podkreślić, że w polskie urządzenie był wyposażony próbnik Philae, który wylądował na powierzchni komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko, najlepiej zbadanej przez ludzkość w jej historii. Nie można też nie wspomnieć o Krecie HP3, który znalazł się na pokładzie znajdującej się teraz na Marsie sondzie InSight.

Kreatywność i wspaniałe zdolności naszych inżynierów docenił też szef grupy Virgin. Richard Branson planuje ze swoim zespołem z Virgin Orbit wysłać na Czerwoną Planetę trzy misje. W ramach jednej z nich, małego satelitę badawczego. Realizacją tych przedsięwzięć ma zająć się SatRevolution, we współpracy z aż pięcioma rodzimymi uniwersytetami. Firma ma na swoim koncie mnóstwo projektów, zarówno dla polskich firm, jak i zagranicznych.

Satelita CubeSat ma być pierwszym komercyjnym urządzeniem na orbicie Marsa. Ma wyżyć tylko ok. 50 kilogramów, ale jego misja będzie wielkim wkładem w badania nad samą planetą oraz jej księżycami. Urządzenie będzie analizować atmosferę Marsa i poszuka podpowierzchniowych zbiorników wody. Wszystkie projekty będą wsparciem dla przyszłych misji kolonizacyjnych tego globu, które mają być prowadzone pod koniec lat 20. XXI wieku. Start misji polskiego satelity ma mieć miejsce w 2022 roku.

Niedawno na ziemskiej orbicie pojawił się pierwszy polski satelita obserwacyjny o nazwie Światowid, który został w całości zaprojektowany i zbudowany przez SatRevolution. Firma ma też plany związane z budową pierwszej polskiej konstelacji satelitów o nazwie REC. „Chcemy, żeby Polska była krajem, słynącym z małych statków międzyplanetarnych” - powiedział Grzegorz Zwoliński, prezes SatRevolution. Ale to nie wszystko.

Firma zaprezentowała niedawno nową generację ekologicznych silników stosowanych w nanosatelitach typu CubeSat. Nowe napędy charakteryzują się znacznie wyższą wydajnością w porównaniu do powszechnie stosowanych silników chemicznych. Paliwem jest tutaj teflon, który zajmuje mniej miejsca, niż alternatywne kosmiczne paliwa i jest idealnym źródłem energii dla małych instalacji kosmicznych.

Źródło: GeekWeek.pl/SatRevolution/Virgin Orbit / Fot. NASA/SatRevolution