To już pewne, że dieta i ćwiczenia fizyczne mogą wyleczyć ponad 60% cukrzyków

Przez lata w temacie leczenia cukrzycy przeprowadzono już tyle badań, że łatwo się w tym wszystkim pogubić, ale najnowsze z nich, dotyczące diety i aktywności fizycznej, powinny rozwiać wszystkie wątpliwości.

Najnowsze badania podsumowujące testy kliniczne potwierdzają, że odpowiednia dieta i ćwiczenia to główny front walki z cukrzycą typu 2, który pozwala aż dwóm trzecim chorującym uzyskać remisję już po 12 miesiącach zmiany stylu życia. Co prawda od dawna wiemy, że odpowiednie żywienie i aktywność fizyczna są kluczowe i to nie tylko dla cukrzyków, ale i wszystkich innych osób, które chcą długo cieszyć się dobrym zdrowiem, ale dotąd nie wszyscy chcieli wierzyć, że możliwa jest skuteczna walka z cukrzycą bez jakichkolwiek leków. Nowe badania dostarczają twardych dowodów, które zostały pozyskane od 150 cukrzyków biorących udział w testach (wszyscy byli najwyżej 3 lata od diagnozy, a średnia wieku wynosiła 42 lata).

Reklama

Badani zostali losowo podzieleni na dwie grupy, czyli kontrolną otrzymującą typową dla swojej choroby opiekę oraz drugą, która otrzymała specjalny program dietetyczny i treningowy. Ten zakładał początkowo 12-tygodniową dietę niskokaloryczną znaną jako Cambridge Weight Plan, a następnie 12 tygodni zmian na ogólnie przyjętą zdrową dietę, ale mieszczącą się w ustalonym limicie kalorycznym. Co więcej, ta grupa musiała również spędzić tygodniowo co najmniej 150 minut na aktywności fizycznej oraz dostała zalecenie robienia przynajmniej 10 tysięcy kroków dziennie.

Po 12 miesiącach okazało się, że statystyczna osoba z grupy na zdrowej diecie i ćwiczeniach schudła średnio 12 kilogramów, podczas gdy w grupie kontrolnej były to zaledwie 4 kg. Co jednak najbardziej zaskakujące, po 12 miesiącach aż 61% uczestników badań z grupy pierwszej nie można już było nazwać cukrzykami, bo ich choroba była w stanie remisji, czyli mówimy tu o podobnym poziomie jak wśród chorych leczonych standardowo. Częściowo odpowiada za to oczywiście zmniejszenie masy ciała, bo jak wiadomo z wielu innych badań, nadwaga ma duży wpływ na ryzyko zachorowania na cukrzycę. 

Jak twierdzi Shahrad Taheri z Weill Cornell Medicine-Qatar, który w 2017 roku przeprowadził badania w celu sprawdzenia, jak wpływa na cukrzycę sama utrata wagi: - Wydaje się, że to prawdziwy game-changer, jeśli chodzi o podejście do cukrzycy typu 2. Pokazuje, że jeśli chory schudnie w odpowiednio wczesnym stadium choroby, może całkowicie pozbyć się choroby i jednocześnie wiążących się z nią problemów zdrowotnych i utrudnień w codziennym życiu. Do podobnych wniosków doszli brytyjscy naukowcy w 2018 roku, którzy osiągnęli całkowitą remisję cukrzycy u 46% chorych, którzy wprowadzili ścisła kontrolę wagi. Warto jednak zauważyć, że choć dieta i aktywność fizyczna są kluczowe dla chorujących na cukrzycę w każdym wieku, to im wcześniej je wdrożymy, tym lepsze rezultaty osiągniemy. Nie pozostaje więc nic innego, jak tylko mieć nadzieję, że w najbliższym czasie zobaczymy zmiany w podejściu do cukrzycy zarówno ze strony lekarzy, jak i pacjentów. 

Źródło: GeekWeek.pl/

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy