Motoryzacja
Musk potwierdza, że Roadster z pakietem SpaceX będzie wyposażony w „silniki rakietowe”

Elon Musk i Jay Leno niedawno przejechali się Cybertruckiem po Los Angeles. Prezenter telewizyjny zapytał szefa SpaceX o Roadstera. Musk ponownie zapowiedział, że będzie wyposażony w „silniki rakietowe”.

W trakcie pierwszej prezentacji Roadstera, Elon Musk zapowiedział, że nowe wcielenie sportowca będzie niezwykle szybkie. Ma to być najlepiej przyspieszający pojazd elektryczny produkowany seryjnie na świecie. Tuż po prezentacji, pierwsi szczęśliwcy mogli przejechać się testowo czerwonym Roadsterem i byli zachwyceni tym, jak potężnym przyspieszeniem dysponuje.

Musk zdradził, że podstawowa produkcyjna wersja ma osiągać setkę w 1.9 sekundy, a do 160 km/h będzie dobijać w zaledwie 4.2 sekundy. Prędkość maksymalna ma wynosić 402 km/h. W wyścigu na ¼ mili samochód ma być w stanie osiągnąć wynik poniżej 8,9 sekundy.

Chociaż te wszystkie liczby wyglądają imponująco, to jednak Roadster z pakietem SpaceX ma być jeszcze szybszy. Podobno będzie wyposażony w „system rakietowy”, z którego pomocą sportowiec będzie nie tylko mógł przyspieszyć do setki w 1.6 sekundy, ale również szybciej hamować czy sprawniej pokonywać ostre zakręty.

Tak naprawdę będzie to zestaw ok. 10 dopalaczy w postaci wysokociśnieniowych zbiorników COPV. Mają być one rozmieszczone wokół samochodu. W tej wersji nie będzie można podróżować na tylnych siedzeniach, bo zwyczajnie nie będzie dla nich miejsca, ale żadna strata, ponieważ i tak wyglądają one jak dziecięce foteliki.

Roadster będzie posiadał futurystyczny system czyszczenia szyb. Inżynierowie chcą skorzystać z potęgi najnowszych laserów. Z wniosku możemy dowiedzieć się, że kilka działek laserowych będzie zainstalowanych w różnych częściach pojazdów Tesli. Zadaniem kamer będzie wykrywanie, a systemu laserów szybkie i sprawne usuwanie wszelakich zanieczyszczeń. Może wydawać się, że lasery nie dadzą rady, ale jeśli będą one dosłownie w locie odpychać lub wypalać owady i unoszące się pyły, to pomysł może okazać się bardzo praktyczny.

Elon Musk napisał na Twitterze, pół żartem, pół serio, że Roadster z pakietem SpaceX będzie mógł nawet latać. Jeśli wierzyć jego słowom, najprawdopodobniej na jego pokładzie znajdą się również obrotowe dysze, które pozwolą unieść pojazd na pewną wysokość. Może nie będzie to wyglądało jak w przypadku DeLoreana z Powrotu do przyszłości, ale tak, jak niedawno mogliśmy zobaczyć to w przypadku unoszącego się motocykla Lazareth LMV 496 (zobacz tutaj), tyle, że w nim zastosowano turbiny odrzutowe.

Pożyjemy, zobaczymy, co tym razem wymyśli ten szalony miliarder. Na Roadstera będzie musieli jednak poczekać jeszcze dwa lata, ponieważ teraz priorytetem dla firmy jest Cybertruck, na którego czeka ponad pół miliona ludzi. Tak czy inaczej, sportowiec od Tesli będzie najtańszym oraz najszybszym sprzedawanym seryjnie supersamochodem na naszej planecie i na bank będzie cieszył się kosmicznym zainteresowaniem, zatem warto na niego jeszcze trochę poczekać.

Źródło: GeekWeek.pl/Elon Musk/Twitter/SpaceX / Fot. Tesla