Astronomia
Odkryto neurony odpowiedzialne za hibernację. Pomogą ludziom w podróży na Marsa

Hibernacja jest jedną z metod, które mogą okazać się zbawienne dla zapewnienia bezpiecznej podróży pierwszym kolonizatorom Marsa. Najnowsze badania pokazują, że niebawem znajdzie się ona w zasięgu naszych rąk.

Dwa zespoły naukowe z Uniwersytetu Tsukuba i Harvard Medical School opublikowały wyniki swoich badań dotyczących uzyskania efektu hibernacji u szczurów. Naukowcy odkryli w mózgach gryzoni neurony Q odpowiedzialne za długotrwałe obniżenie temperatury ciała i metabolizmu. Chociaż badania dotyczą małych ssaków, a nie ludzi, to jednak musimy pamiętać, że mamy bardzo zbliżoną konstrukcję mózgu do szczurów, zatem efekt w naszym przypadku powinien być niemal identyczny. Przynajmniej tak twierdzą naukowcy.

W trakcie przeprowadzonych eksperymentów, szczury zostały wprowadzone w stan hibernacji za pomocą stymulacji neuronów Q. Gryzoniom obniżyła się temperatura ciała i metabolizm. Co najważniejsze, po powrocie do normalnego funkcjonowania, u szczurów nie zaobserwowano żadnych skutków ubocznych sztucznego wytworzenia tego stanu, a mianowicie nie wykryto uszkodzeń samego mózgu i pozostałych organów.

Naukowcy zidentyfikowali też komórki mózgowe odpowiedzialne za stan spoczynku. Ich sztuczna stymulacja ma wywołać efekt uspokojenia i obniżenia wydajności organizmu. Eksperci z NASA uważają, że nowe odkrycia, dotyczące hibernacji, będą zbawienne w długotrwałych podróżach na obce obiekty przemierzające Układ Słoneczny.

Jakiś czas temu dowiedzieliśmy się, że Amerykanie i Rosjanie pracują nad specjalnymi kapsułami hibernacyjnymi oraz preparatami, które pozwolą wprowadzić kolonizatorów w kontrolowaną śpiączkę, nie tylko w trakcie podróży, ale również podczas pojawienia się nieoczekiwanych sytuacji już na powierzchni Księżyca lub Marsa.

Ludzie nie są przystosowani biologicznie do realizacji takich wyzwań, dlatego będziemy musieli skorzystać z futurystycznych technologii, takich jak: sztuczne wytworzenie stanu hibernacji czy dokonanie modyfikacji genetycznych, by zadbać nie tylko o zdrowie fizyczne i psychiczne kolonizatorów, ale również pozwolić im na normalne funkcjonowanie w ekstremalnym środowisku.

Badania pokazały, że funkcjonowanie nawet najbardziej zahartowanych ludzi w małych grupach i tak daleko od domu, prędzej czy później będzie miało fatalny wpływ na ich psychikę. Ten fakt spędza sen z powiek naukowców. Takie problemy mogą zniweczyć wszelkie plany kolonizacyjne i nasze marzenia o zasiedleniu obcych światów. Firma SpaceX zamierza wysłać na Marsa pierwszych ludzi już w 2025 roku. Do tego czasu musimy opanować różne metody kontrolowania aktywności fizycznej i psychicznej ludzi, by zapewnić im najlepszy możliwy komfort przy realizacji takich historycznych i jednocześnie karkołomnych przedsięwzięć.

Źródło: GeekWeek.pl/Nature/Nature / Fot. NASA