Technologia
Sztuczna inteligencja od OpenAI zostanie wykorzystana w serwisie społecznościowym

Przyszłość z filmów sci-fi realizuje się na naszych oczach. Dzieło OpenAI to rewolucyjny system stworzony na potrzeby walki z fałszywymi wiadomościami rozpowszechnianymi w globalnej sieci.

Organizacja wspierana przez słynnych miliarderów ze świata globalnej sieci i najnowszej technologii stworzyła w 2019 roku tak zaawansowany algorytm AI, że uznała, że nie udostępni go publicznie z obawy o bezpieczeństwo świata.

Fałszywe wiadomości są prawdziwą zmorą naszych czasów. Za ich pośrednictwem rządy, politycy, płatne trolle i koncerny tworzą fikcyjne oraz zmanipulowane informacje, które mają za zadanie siać propagandę i kształtować fałszywą wizję rzeczywistości. OpenAI stworzyło specjalny algorytm. Jest on efektem ubocznym wykrywania właśnie fałszywych wiadomości.

Niestety, algorytm noszący nazwę GPT-2 był tak świetny w wykonywaniu swojej pracy, że zdobył on umiejętności również pisania zmanipulowanych wiadomości. Pomysłodawcy projektu podjęli decyzję, że nie udostępnią go nikomu, ponieważ jeśli wpadnie on w niepowołane ręce, a tak na bank się stanie, to może doprowadzić do niewyobrażalnego spustoszenia w globalnej sieci. To pierwszy taki przypadek w historii całej inicjatywy OpenAI.

Po roku od tej decyzji, organizacja poinformowała o zakończeniu prac nad jego nowszą wersją o nazwie GPT-3. System jest 100 razy bardziej zaawansowany od poprzednika. Co ciekawe, władze uznały, że w tej formie nie zagraża on naszej cywilizacji w kwestiach etycznych i moralnych, zatem może zostać udostępniony wszystkim zainteresowanym.

Długo nie trzeba było czekać na pierwszego chętnego. Właśnie stał się nim bardzo popularny na świecie serwis Reddit. Jego twórcy chcą przetestować platformę w celu szybszej i skuteczniejszej moderacji treści. Jako że serwis jest wylęgarnią fałszywych wiadomości i działają na nim różnej maści grupy aktywistów, to najlepsze środowisko do tego typu testów.

Algorytm GPT-3 jest niemal perfekcyjny. Potrafi wnikliwie analizować źródłowy tekst stworzony przez agencję informacyjną lub dzieło literackie i na jego podstawie go dokończyć lub tworzyć całe nowe wiadomości. Wielu ekspertów uważa, że sztuczna inteligencja od OpenAI w ciągu następnych kilku lat zacznie zastępować dziennikarzy w przygotowaniu wiadomości.

Dario Amodei, dyrektor badawczy OpenAI, powiedział niedawno, że GPT-3 to ewenement na skalę światową. Bije na głowę podobne systemy opracowane do tej pory. Bez problemu analizuje on aż 12 razy większe modele i aż 15 razy większe zestawy danych od podobnych systemów, i to w znacznie obszerniejszej tematyce. Algorytm był szkolony na milionach artykułów i komentarzy pojawiających się na popularnym serwisie Reddit.

Niedawno Microsoft poinformował, że zwolnił całą redakcję swojego serwisu MSN i zastąpi dziennikarzy zaawansowanym algorytmem AI, który wspierany jest przez najpotężniejszy superkomputer AI na świecie. To dopiero początek. Niebawem w telewizji i mediach internetowych zamiast żywych prezenterów, będziemy oglądać wiadomości zapowiadane przez niezwykle realistycznie wyglądające, ale sztucznie wygenerowanie avatary postaci, które nigdy nie istniały.

Źródło: GeekWeek.pl/OpenAI/Reddit / Fot. Peqsels