Roboty
Ten tani i prosty czworonożny robot zawstydza zaawansowane robo-psy [FILM]

Właśnie dowiedzieliśmy się, że za 75 tysięcy dolarów można już kupić na własność słynnego robo-psa SpotMini od Boston Dynamics, a już pojawiła się dla niego o wiele tańsza i praktyczniejsza konkurencja.

Naukowcy z New York University i Max Planck Institute for Intelligent System udowodnili, że czworonożne roboty można zbudować w domowym zaciszu za śmieszne pieniądze, przy czym posiadać mogą one bardzo praktyczne możliwości. Robot o nazwie Solo 8 nie posiada zaawansowanych technologii robotycznych, a jednak w swoim systemie poruszaniu wcale nie ustępuje maszynie SpotMini (zobacz tutaj). Warto tutaj podkreślić, że w całości powstał on przy pomocy drukarki 3D.

Nazwa Solo 8 wzięła się z liczby silników napędzających maszynę. Dzięki nim i przegubom, robo-pies może sprawnie poruszać się w każdym kierunku, a nawet skakać. Co prawda, na razie system poruszania się jest dość głośny, ale jak wskazują naukowcy, robot ma służyć jako prezentacja możliwości drzemiących w bardzo prostych i tanich konstrukcjach.

Budowa robota kosztowała kilkaset dolarów, a mimo takiej kwoty, Solo 8 potrafi wykonać wiele ciekawych sztuczek, z elementami parkouru włącznie. To zasługa jego niskiej masy na poziomie 2 kilogramów (SpotMini - 30 kilogramów) oraz dużemu stosunkowi mocy silników elektrycznych do tej masy. Dzięki temu maszyna jest nie tylko łatwiejsza w obsłudze, ale również w trakcie jej funkcjonowania w mniejszym stopniu występują nieprzewidziane, groźne sytuacje. Niebawem robot będzie mógł otwierać drzwi i sprawnie poruszać się po nierównych powierzchniach.

Inżynierowie z New York University i Max Planck Institute for Intelligent System uważają, że budowa w pełni funkcjonalnego robota, o możliwościach zbliżonych do SpotaMini, może kosztować zaledwie kilka tysięcy dolarów. To wspaniała wiadomość. Możemy oczekiwać bowiem, że w niedalekiej przyszłości technologie stworzone przy pracach nad Solo 8 przyczynią się do obniżenia cen robo-psów, dzięki czemu szybciej się spopularyzują w najróżniejszych branżach.

Źródło: GeekWeek.pl/NYU Tandon School of Engineering / Fot. NYU Tandon School of Engineering