Technologia
Honeywell chwali się posiadaniem najszybszego komputera kwantowego na świecie

Amerykańska firma w marcu ogłosiła, że zamierza zbudować najszybszy komputer kwantowy w historii i zaprezentuje go w połowie roku. Teraz możemy przekonać się, że słowa dotrzymała. Oto maszyna H0.

Honeywell wyszło z cienia i od razu pokonało takich wielkich graczy na polu tworzenia komputerów przyszłości jak IBM czy Google. Maszyna H0 oferuje wydajność dwa razy większą w porównaniu do obecnie dostępnych maszyn. Oznacza to, że wydajność kwantowa wynosi tutaj 64. Maszyna IBM, Q System One, najwydajniejsza do tej pory, cechuje się wydajnością kwantową na poziomie 32.

Komputery kwantowe Honeywell wykonane są w konstrukcji zwanej pułapką jonową, która utrzymuje kubity. IBM i Google stosują inne podejście, kubitów nadprzewodzących. Wymagają one, aby komputer kwantowy był schładzany do temperatury zera absolutnego, co sprawia, że maszyny te mogą funkcjonować tylko w warunkach laboratoryjnych.

Komputer Honeywell zawiera komorę ultra-wysokiej próżni. Jest to kula ze stali nierdzewnej, wielkości piłki do koszykówki, z portalami, które wpuszczają światło lasera, i z której wypompowano powietrze tak, że zawiera próżnię pięciokrotnie większą od tej w przestrzeni kosmicznej. Komora jest chłodzona kriogenicznie ciekłym helem w celu podniesienia temperatury układu pułapki jonowej do 10 stopni powyżej zera absolutnego. Wewnątrz komory, pola elektryczne lewitują poszczególne atomy 0,1 mm powyżej pułapki jonowej, krzemowego układu pokrytego złotem. Naukowcy świecą laserem w te dodatnio naładowanych atomy, by wykonywać operacje kwantowe.

Przedstawiciele Honeywell informują, że ich jednostka może oferować wydajność kwantową od 64 do 64 tysięcy w niedalekiej przyszłości. Obecnie powstaje również prototyp drugiej maszyny o nazwie H1, która będzie oferowała jeszcze większą wydajność. Pomimo sukcesu tej firmy, na razie pionierem w komercjalizacji komputerów kwantowych pozostaje IBM. Firma posiada obecnie aż 18 różnych maszyn. Wszystkie zostały udostępnione placówkom badawczym i firmom w celach wykonywania skomplikowanych obliczeń, niedostępnych dla zwykłych komputerów.

Chociaż obecnie to superkomputery pomagają nam w opracowaniu szczepionek i leków na najgroźniejsze choroby świata, to jednak dopiero komputery kwantowe pozwolą je uzyskać w zaledwie kilka dni. Z ich pomocą można bowiem dokonywać obliczeń nie tylko szybszych, ale również w ogóle niedostępnych dla zwykłych maszyn. „Nie można zbudować żarówki, budując coraz lepsze świece. Żarówka to inna technologia, oparta na głębszym zrozumieniu naukowym” - powiedziała Shohini Ghose, specjalista od obliczeń kwantowych.

Jeśli weźmiemy pod uwagę to że Honeywell deklaruje podwajać wydajności swoich komputerów kwantowych każdego roku, oraz popatrzymy przez pryzmat pojawienia się coraz to nowych technologii, które pozwolą je przenieść z ekstremalnych środowisk laboratoryjnych do warunków bardziej zbliżonych do domowych, to lata 30. będą zapowiadały się iście ciekawie w kwestii powstania pierwszych kwantowych sztucznych mózgów połączonych z chmurami i sztuczną inteligencją.

Źródło: GeekWeek.pl/Honeywell / Fot. Honeywell